Fotoğraf: AA

Öğrenciler, kendi kurultaylarına

   çağrı yaptı

Öğrenciler, kendi kurultaylarına çağrı yaptı
Kamil Şanverdi - Halil İmrek
Çukurova Üniversitesi'nde önceki gün başlayan 2. Türkiye Üniversiteleri Öğrenci Temsilcileri Kurultayı'nın Ülkü Ocakları tarafından organize edilmesinin ortaya çıkması tepkilere neden oldu. Binlerce üniversite öğrencisi tarafından seçilen ÖTK başkalarının bir çoğunun çağrılmadığı kurultaya sadece ülkücülerin belirlediği öğrencilerin ve okulların çağrıldığı öğrenildi. Öğrenci temsilcisi olup kurultaya katılmak için gelen öğrenciler resmi katılımcı olmadıkları gerekçesiyle çalışma gruplarına ve atölye çalışmalarına alınmıyorlar.
Öğrenci temsilcileri daha önce Ankara'da Türkiye'nin bir çok okulundan seçilmiş öğrenci temsilcilerinden oluşan bir toplantı yaptıklarını ve bu toplantının sonuçlarını basına ve kamuoyuna açıkladıklarını belirttiler.
Temsilciler, alınan önemli kararların uluslararası bir toplantı düzenleme, yurtdışındaki öğrenci temsilcileri ile ortak çalışmalar yürütme olduğunu söyleyerek Ankara'da aldıkları kararı hayata geçireceklerini vurguladılar. Kurultaya çağrılmadıkları halde katılmak için Çukurova Üniversitesi'ne gelen Mersin üniversitesi ÖTK temsilcileri gazetemize yaptıkları açıklamada, yapılan kurultayı eleştirdiler ve gerçek bir uluslararası kurultay yapmak gerektiğini söylediler.
'Gerçek kurultayı biz yapacağız'
18 Mart Üniversitesi Baş Temsilcisi Hıdır Öz kurultayın uluslararası eksikliklerinden bahsederek, "Yunanistan'da EFEE, Almanya'da ASTA gibi yüzbinlerce genci kapsayan örgütlerin yerine Avrupa Birliği'nin güdümünde çalışan AEGEE gibi bir örgütten temsilci çağrılmış. Gelen öğrencilerle sohbetlerimizde onların gerçekten geldikleri bölgeleri temsil etmedikleri görülmektedir. Çünkü hiçbir birikime sahip değiller ve öyle anlaşılıyor ki kafa kol ilişkileriyle gelmişler" dedi.
Türkiye'den 40-45 üniversiteden temsilci çağrıldığını ifade eden Öz, bu durumun, kurultayın Türkiye'deki öğrencileri de temsil etmediğini gösterdiğini kaydetti. Yapılan panellerde öğrenci sorunlarından çok sermayenin ihtiyaçlarının belirlendiğini ve öğrencilere verilen hakların yeterli olduğundan bahsedildiğini dile getiren Öz, "Bizler 26 Aralık'ta Ankara da yaptığımız toplantıda zaten bir öğrenci kurultayı düzenleme kararı almıştık. Bu projemizin alt çalışmasını halen sürdürüyoruz. Fakat bunu yaparken geniş öğrenci kitlelerine ulaşmayı amaçlamaktayız. Sınıf temsilciliklerinden okul temsilcilerine kadar herkesin sesini bir araya getirerek gerçek bir öğrenci kurultayı oluşturacağız" dedi. Uluslararası kurultaya rant peşinde koşan örgütleri değil gerçekten binleri kapsayan ve onları temsil eden örgütleri ve başka ülkelerdeki gerçek öğrenci örgütlerini çağıracaklarını belirten Öz son olarak, "Biz bu kurultayı gerçekten öğrenci kurultayı olarak kabul etmiyor, kendi kurultayımıza sizin aracılığınızla çağrıda bulunuyoruz" dedi.
'Oyuna karşı dikkatli olunmalı'
Mersin Üniversitesi Büro Yönetimi Bölümü ÖTK Temsilcisi Deniz Kaya, kendilerine kurultay ile ilgili bir çağrı yapılmadığını belirterek, "Biz davetiye için Rektörlüğe gittik bizi Kültür Sağlık Daire Başkanlığı'na gönderdi. Burada görüştüğümüz sekreter bize Ç.Ü.'den bir kişinin çağrıldığını ve ondan başka kimsenin gönderilmediğini söyledi. Bu gönderecekleri kişinin ismini sorduk Azat Taş diye bir öğrenci olduğunu söylediler" dedi. Bu konu ile ilgili soru sordukları için azarlandıklarını belirten Kaya, şöyle devam etti: "Davet edilen kişi ÖTK temsilcisi değil. Gazetenizde çıkan haberden de anlaşılıyor ki bu kurultay ülkücü öğrenciler tarafından tasarlanmış ve rektörlük de buna göz yumuyor. Gerici gruplar ÖTK'ları kendi amaçları doğrultusunda kullanmak için ciddi hesaplar içindeler. Özellikle ilerici-demokrat öğrenciler ÖTK'lardan arındırılmak isteniyor. Oysa biz bu doğal öğrenci örgütleri ile geniş öğrenci yığınlarının sorunlarını demokratik bir tarzda çözmeyi amaçlıyoruz."
Gelecek seçimlere iyi hazırlanmaları gerektiğine dikkat çeken Kaya, Ankara'da yapılan ÖTK temsilcileri toplantısında alınan uluslararası bir temsilciler kurultayı örgütleme kararını hatırlatarak, "Biz belki yapılan bu kurultay öyle bir ihtiyacı karşılar diye düşündük. Ama ortadaki şaibeler göz önüne alınınca bu, sadece MHP gibi örgütlerin hegemonyasını artıran bir amaç taşımaktadır. Bu duruma karşı dikkatli olmak lazım" dedi.
Kurultayı biz düzenlemeliyiz
Mersin Üniversitesi MYO ÖTK Başkan Yardımcısı Deniz Öner de, kurultayın öğrenci temsilcilerinden yoksun olduğunun ortaya çıktığını belirtti. "Bu kurultayın en olumsuz yanı öğrenci temsilcilerine haber verilmemiş, üniversitelerde bir çalışma yapılmamış öğrenci sorunları ve çözüm yolları konusunda karar alınmamış olmasıdır" diyen Öner, şunları söyledi: "Uluslararası bir kurultay deniliyor bir çok yabancı öğrenci temsilcilerinin, öğrenci konseylerinin haberi yok. Biz Ankara'da yaptığımız ÖTK temsilcileri toplantısında yurtdışından öğrenci konseylerini çağırma kararı vermiştik. Hatta Mersin Üniversitesi olarak okulumuzun durumunu, sorunlarını görmeleri açısından misafir kabul edeceğimizi de söyledik." Yapılan kurultayın birilerinin öğrencileri daha da gericileştirme çabalarına hizmet ettiğini anlatan Öner, "Gerçek uluslararası kurultayı ÖTK temsilcileri olarak biz düzenlemeliyiz" dedi.
www.evrensel.net