Tütün üreticilerini yaktılar

Ege Ekici Tütün Piyasası açıldı. İşçi, memur ve emeklilere IMF'nin isteği ile yüzde 25 zam veren hükümet binlerce tütün üreticisini de yaktı.

Tütün üreticilerini yaktılar
Hükümet tütün üreticilerini de mağdur etti. IMF isteği doğrultusunda tütün başfiyatına da yüzde 25 zam yapıldı. Böylece başfiyatın 2 milyon 500 lira olmasını isteyen tütün üreticilerine hükümet sadece 1 milyon 750 bin lira başfiyat verdi. Üreticiler baş fiyata tepki gösterirken, bu fiyatın maliyetleri dahi kurtarmayacağını, zaten ürünlerini de baş fiyatın oldukç altında satmak zorunda kaldıklarını vurguladılar.
Günlerdir tütün fiyatını bekleyen üretici de hükümetten umduğunu bulamadı. Dün açılan Ege Ekici Tütün Piyasası'nda Devlet Bakanı Rüştü Kazım Yücelen başfiyatı 1 milyon 750 bin lira olarak açıkladı. Memur, işçi ve emekliden sonra tütün üreticisi de böylece IMFye kurban edildi. Yücelen, üreticilere balya başına 10 milyon lira pey akçesi de verileceği bildirirken, 2000 yılında Türkiye genelinde tütün rekoltesinin 251 bin 266 ton olarak gerçekleşmesinin tahmin edildiğini, bu miktar karşılığında üreticilere 358 trilyon lira ödeneceğini söyledi. 1999 ürünü Ege tütünü için 1 milyon 750 bin liralık baş fiyatın, Yüksek Planlama Kurulu tarafından tespit edildiğini hatırlatan Yücelen şöyle dedi:
"1999 ürünü Ege bölgesi tütün üretimi, 2 bin 23 köyde, 303 bin 54 üretici ailesi tarafından 171 bin 44 hektar alanda gerçekleştirildi. 1999 ürünü Ege Bölgesi tütün rekoltesinin yüzde 3 azalışla 128 bin 956 ton civarında olacağı tahmin edilmektedir."
Ege Bölgesi'nde geçen yıl Tekel ve tüccar tarafından ürün bedeli olarak üreticilere 166.7 trilyon lira ödendiğini belirten Yücelen, "Bu yıl Ege Bölgesi'nde geçen seneye nazaran rekoltede yüzde 3'lük azalış olmasına rağmen, üreticilerin cebine yüzde 23 fazlalıkla, 205 trilyon Türk lirası ürün bedeli girecektir" görüşünü savundu.
Marmara ve Karadeniz'de 1 milyon 812 bin
Yücelen, Karadeniz ve Marmara bölgelerinde ise 1999 ürünü tütün baş fiyatının 1 milyon 812 bin 500 lira olarak belirlendiğini bildirdi. Karadeniz ve Marmara bölgelerinde balya başına 8 milyon Türk lirası pey akçesi dağıtılacağını kaydeden Yücelen, "Pey akçesi ile ilgili ödemeler, bu bölgelerde de bayram öncesi bitirilecektir. Alımı yapılan tütünlerin ambarlanmasına kısa zamanda başlanacaktır" diye konuştu. Yücelen, Türkiye genelinde 1999 yılı tütün üretim kontenjanının 210 bin ton olduğunu, ancak rekoltenin, kontenjanın yüzde 20 fazlasıyla 251 bin 266 ton olarak gerçekleşeceğini tahmin ettiklerini belirterek Yücelen, 2000 ürün yılı ile ilgili üretim kontenjanlarının ekicilere zamanında ulaştırıldığını söyledi.
Destekleme kalkacak
Tekel'in özelleştirilmesine yönelik çalışmalardan da bahseden Yücelen, Tekel'de yapmayı tasarladıkları yapısal değişikliğin birinci amacının, tütünde desteklemenin kalkmaması olduğunu söyledi. Türkiye'nin Avrupa Birliğine entegrasyon sürecinde, zaman zaman tarımda sübvansiyonun kalkması gerekeceği, kalkacağı yolunda kanıların yayıldığına işaret eden Yücelen, şöyle konuştu:
"Tekel'de yaptığımız, yapmayı tasarladığımız yapısal değişikliğin birinci amacı, tütünde desteklemenin kalkmamasıdır. Tütünde destekleme devam edecektir. Onun için, Tekel Genel Müdürlüğü bünyesinde bulunan yaprak tütün işletmeleri, Tütün Kurumu adı altında yeni bir KİT olarak faaliyetini sürdürecek ve Hazine'den ayrılacak parayla destekleme alımını sürdürecektir. Tekel'in geriye kalan sanayi müesseseleri de bir holding çatısı altında Sigara Sanayi A.Ş., Alkollü İçkiler A.Ş., Tuz Sanayi A.Ş. ve Pazarlama A.Ş. olarak, 4 ayrı anonim şirket olarak faaliyetini götürecek."
www.evrensel.net