Fotoğraf: AA

Kutan, rüşveti inkâr ediyor

FP Genel Başkanı Recai Kutan, siyasi partilerin kapatılmasını zorlaştıran Anayasa'nın 69. maddesinin değiştirilmesi konusuna destek vermelerinin...

Kutan, rüşveti inkâr ediyor
FP Genel Başkanı Recai Kutan, siyasi partilerin kapatılmasını zorlaştıran Anayasa'nın 69. maddesinin değiştirilmesi konusuna destek vermelerinin bazı çevreler tarafından farklı yorumlandığını bildirerek, "Bütün Türkiye gayet iyi biliyor ki, Fazilet Partisi ne rüşvet verir, ne de rüşvet alır" iddiasında bulundu.
Kutan, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, son günlerde Anayasa'nın 69. maddesinin değiştirilmesi ve siyasi partilere bakışın daha demokratik ve çağdaş hale getirilmesinin tartışıldığını kaydetti. Kutan, Anayasa'nın, sadece 69. maddesinin değil, baştan sona değiştirilmesi, demokratik ve sivil bir anayasa hazırlanması gerektiğini, bu konuda hazırladıkları uzlaşma metnini de aylar önce kamuoyuna açıkladıklarını söyledi.
Cumhurbaşkanı seçimi konusunda ortaya koydukları tavra da değinen Kutan, şöyle konuştu: "Bu konuda FP olarak baştan beri çizgimizde en ufak bir kırılma, değişme olmamıştır. Cumhurbaşkanını halk seçsin dedik ve bu görüşümüzü savunuyoruz."
Kendine pay çıkardı
Kutan, Türkiye'nin AB'ye girmek için çaba gösterdiğini, ancak yabancı kaynakların da dile getirdiği gibi ülke içinde Türkiye'nin AB'ye girmesini istemeyenlerin olduğunu söyledi. Kutan, HADEP'li 3 belediye başkanının gözaltına alınma usulünü kendilerinden başka eleştirenin olmadığını kaydederek, bir hafta geçmeden bu belediye başkanlarının serbest bırakıldığı gibi, görevlerine de iade edildiğini söyledi. Gerginlikleri sona erdirmekle sorumlu olan hükümetin aksine gerginlik yarattığını ifade eden Kutan, çağdaş uygarlık seviyesine ulaşmak için gerekli adımların bir an önce atılması gerektiğini kaydetti.
Çeçenya eleştirisi
Konuşmasında Türk dış politikasını da eleştiren Kutan, Rusya'nın Çeçenya operasyonuna hükümetin duyarsız kaldığını söyledi. Rusya'nın bölgede soykırım yaptığını öne süren Kutan, bir süre önce bölgeden ayrılarak Türkiye'ye sığınmak isteyen 100 dolayındaki Çeçen'in kabul edilmemesini eleştirdi.
Anayasa'nın, siyasi partilerin hangi hallerde kapatılacaklarını öngören 69. maddesiyle ilgili değişiklik teklifini nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine de Kutan, "Niye yorum yapayım, henüz detayını bilmiyorum" dedi.
www.evrensel.net