28 Şubat 2000 22:00

'Televizyonlar belgeseli istemiyor'

"Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali" devam ediyor. Önceki gün gerçekleştirilen söyleşide televizyonlar ve belgeseller üzerine konuşuldu.

Paylaş
'Televizyonlar belgeseli istemiyor'
Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Görevlisi Ethem Özgüven, "Belgeseller televizyonların istemediği bir şey. Çünkü belgeseller gerçeği yansıtır" dedi.
Belgesel Sinemacılar Birliği tarafından düzenlenen ve Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda devam eden "Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali ve Belgesel Sinemacılar 4. Konferansı"nda, "Belgesel Sinemada Etik ve Estetik" konusu ele alındı.
Engelleniyor
Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Görevlisi Özgüven, bir yandan belgesel yapılırken, diğer yandan engellendiğini savunarak, televizyonların belgeselleri göstermemesinden yakındı.
Özgüven, belgesellerin gösterime girmemesindeki belirleyici rolün kalitesi değil, TV yöneticilerinin belgesellere bakışı olduğunu öne sürerek, "Belgeseller televizyonların istemediği bir şey. Çünkü belgeseller gerçeği yansıtır" dedi.
ABD'li belgesel film yapımcısı Jill Godmilow da belgeselde özgün eserlere dikkati çekerek, konuşmasını Vietnam Savaşı'nda kullanılan napalm bombasının yarattığı etki üzerine hazırlanan belgesel filmden örneklerle sürdürdü.
Yeni teknikler
Godmilow, belgesellerde birebir olayları vermek yerine, kurmaca yöntemlerle seyircide bu izlenimi yaratacak tekniklerin kullanılabileceğini söyledi.
Estetik yaklaşım
Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nesrin Tan Akbulut da belgesel filmin estetik yaklaşım gerektirdiğini belirterek, belgeselcinin, gerçeği gerçeğe uygun anlatan kişi olduğunu kaydetti.
Bosnalı belgesel yapımcısı Nedzad Begovic de Saraybosna'nın kuşatma halinde olduğu zaman dilimi içinde yaşanan acılara işaret ederek, sanatçıların bu ölümleri ve acıları belgesel filmlere yansıttığını bildirdi.
ÖNCEKİ HABER

Sosyalist Sovyetler'de kitle-müzik ilişkisi

SONRAKİ HABER

Metris Cezaevine çok sayıda itfaiye ve polis sevk edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa