29 Şubat 2000 03:00

ABD-İsrail paktı Suriye'ye bağlı

Suriye ile İsrail arasında imzalanacak muhtemel bir 'barış' anlaşması, Ortadoğu'daki ABD varlığını daha da pekiştiren bir gelişmeye yol açacak.

Paylaş
ABD-İsrail paktı Suriye'ye bağlı
ABD ve İsrail arasında imzalanması planlanan stratejik anlaşma üzerinde çalışmaların sürdüğü belirtildi. Jerusalem Post gazetesinin dünkü sayısında yer alan habere göre, anlaşma, Suriye ile imzalanacak olası bir barış anlaşmasından hemen sonra yürürlüğe girecek.
İsrail Savunma Bakan Yardımcısı Efrayim Sneh, ABD'ye yaptığı ziyaret sırasında, anlaşmayla ilgili basına bilgi verdi. ABD-İsrail anlaşmasının bir güvenlik anlaşması olmayacağını iddia eden Sneh, iki ülke arasındaki görüşmelerin henüz hazırlık aşamasında olduğunu, ancak İsrail'in "talepler listesi"ni çıkardığını kaydetti.
İsrail'in talepleri
Sneh, İsrail'in ABD'den taleplerini, "yeni istihbarat ve erken uyarı sistemleri, İran ve Irak'tan gelebilecek uzun menzilli tehditleri önlemek için gereken silahlar" olarak sıraladı. Savunma Bakan Yardımcısı, Golan Tepeleri'ne ABD askerlerinin konuşlandırılacağı haberlerini ise reddetti.
ABD'nin İsrail'e milyarlarca dolarlık silah ve teçhizat vermesinin yanı sıra, bu ülke topraklarında kalıcı bir askeri varlık oluşturmasına ve İsrail askerlerinin yurtdışı görevlerinde kullanılmasına olanak tanıyan anlaşma, ABD Kongresi tarafından onaylanmak zorunda. Bu aşamada Kongre'deki Cumhuriyetçi ve Demokrat kanat tam bir "irade birliği" sergilemesine rağmen, Sneh, Amerika'daki Yahudi lobisinden, anlaşmanın imzalanması için ellerinden geleni yapmasını istedi.
İstikrarsızlık sürecek
Sneh, Lübnan'daki İsrail işgalinin ne zaman kaldırılacağına ilişkin bir soruya, "Önce Suriye ile barış anlaşması imzalanmalı" diyerek yanıt verdi. Ancak Bakan Yardımcısı, bu anlaşmanın imzalanması halinde bile Ortadoğu'daki istikrarsızlığın devam edeceğini kabul etti.
Sneh, İsrail'in Golan Tepeleri'ni Suriye'ye iade etmesinin koşulunu da, ABD garantörlüğünde sağlanacak bir "risk indirim paketi"ne bağladı. Söz konusu pakette, İsrail'in "stratejik caydırıcılığı"nın artırılması yer alıyor.
Filistin 'hallolacak'!
Efrayim Sneh, Filistin-İsrail anlaşması konusundaki bir soruya da, görüşmelerin "geçici bir kriz" içinde bulunduğunu, ancak nihai statü görüşmelerinin yakında başlaması konusunda iyimser olduğunu söyleyerek yanıt verdi. "Filistinlilerle görüşmeleri bu yıl içinde tamamlama noktasına doğru ilerliyoruz" diyen Sneh, nihai statü konusunda bir çerçeve anlaşmanın iki-üç ay içinde imzalanabileceğini kaydetti. İsrailli bakan, Kudüs'ün İsrail denetimi altında kalması, Ürdün Nehri boyunca İsrail askeri varlığının korunması ve İsrailli yerleşimcilerin varlıklarını sürdürmesi konularının "kabul edilebilecek şeyler" olduğunu söyledi.
ÖNCEKİ HABER

UCK provokasyon peşinde

SONRAKİ HABER

Mültecilerin yaşamı beyaz perdeye yansıdı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa