28 Şubat 2000 03:00

Topyekûn mücadeleye!

POAŞ işçileri, özelleştirmeye karşı topyekûn ve sonuç alıcı eylemlerle mücadele edilmesi için tüm sendikalara ve işçilere çağrıda bulundu.

Paylaş
Topyekûn mücadeleye!
Sinan Sarısaltık
POAŞ işçileri, özelleştirmeye karşı topyekûn ve sonuç alıcı eylemlerle mücadele edilmesini istiyor. Petrol Ofisi AŞ (POAŞ)'nin 3 Mart 2000 tarihinde ihaleye çıkacağını hatırlatan işçiler, özelleştirme kapıda olmasına rağmen ciddi bir karşı duruş örgütlenemediğini söylediler. İzmir'in Aliağa ilçesinde bulunan Petrol Ofisi'nde çalışan işçiler, özelleştirmenin sadece kendilerinin değil tüm halkın sorunu olduğunu belirterek, bütün sendikaların birlikte mücadele etmesi gerektiğini ifade ettiler.
İşçiler zorlamalı
Sendikaların gerçek anlamda mücadele etmesini sağlayacak olanın kendilerini olduğunu belirten işçiler, "Birçok arkadaşımız artık özelleştirmenin önüne geçmenin zor olduğunu söylüyor. Ama Sümerbank işçileri fabrikalarının özelleştirilmesi Meclis'ten geçmesine rağmen, mücadelelerinde kararlı oldukları için yasayı geçici olarak durdurdular. Bizim için de mücadele bitmiş değil" dediler.
İzmir'de Emek Platformu'nun toplandığından haberleri olmayan işçiler, "Platform toplanırken işyeri temsilcilerinin ve işçilerin de bunu bilmesi gerekiyor. Biz işçiler olarak duyarsızlığımız nedeniyle suçluyuz, ama şubelerin de bizleri aydınlatması gerekir" diye konuştular. POAŞ işçileri, Türk-İş'in son Başkanlar Kurulu toplantısından özelleştirmeye karşı hiçbir karar çıkmamasına da tepkililer. Eğitim önemli
Özelleştirmenin sadece işsizlik ve sendikasızlaştırma demek olmadığını, ülke kaynaklarının yabancı sermayeye peşkeş çekilerek yağmalanması ve vatanın bağımsızlığının ortadan kaldırılması sonuçlarını da doğuracağını dile getiren işçiler, artık sonuç alıcı eylemler yapılması gerektiğini söylediler. İşçiler, "Gerekirse İzmir'den ve Aliağa'dan işçiler olarak yürümeli ve yolu kapamalıyız" dediler.
Özelleştirmenin getireceği zararların halk tarafından tam olarak bilinmediğini, kendi aralarında bile hükümette bulunan siyasi partiye üye bazı işçi arkadaşlarının "Benim partim özelleştirmeyi istiyor, ben de istiyorum" dediğini aktaran işçiler, eğitimin önemine dikkat çektiler. Petrol-İş tarafından daha önce, işyerinde, özelleştirmeye karşı mücadele amaçlı eğitim semineri verildiğini, bu seminerin işçilerin birlirlerine güvenmesi ve birlik olması açısından etkili olduğunu hatırlatan işçiler, bu tür faaliyetlerin daha sık yapılmasını istediler.
Medya mücadelemizi görmüyor
Seslerinin duyurulmasını ve basının da özelleştirme konusunda işçilerin yanında yer almasını istediklerini söyleyen POAŞ işçileri "Birçok medya işçilerin mücadelesine ve özelleştirmenin getireceği zararlara yer vermiyor. Biz temsilciliğe Evrensel gazatesi alıyoruz ve gerçek anlamda işçinin mücadelesini yazan gazete olarak görüyoruz. Daha önce işçi arkadaşlarımız Evrensel'i görünce uzak duruyorlardı. Ama POAŞ ve diğer özelleştirmelerle ve işçilerin mücadelesi ile ilgili yazıları görünce onlar da alıp okumaya başladılar. Evrensel ve bunun gibi işçilerin yanında olan gazetelerin tüm halka ulaştırılması gerekiyor" dediler.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Türk Metal Sendikası

SONRAKİ HABER

Uber'e erişimin engellenmesi davası 3 Temmuz'a ertelendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa