28 Şubat 2000 03:00

İzmir'de AB süreci tartışıldı

Mali Müşavirler ve Muhasebeciler Birliği İzmir Şubesi, dün "Avrupa Birliği Sürecinde Ekonomi ve Demokrasi" konulu bir panel gerçekleştirdi.

Paylaş
İzmir'de AB süreci tartışıldı
Mali Müşavirler ve Muhasebeciler Birliği İzmir Şubesi, İpek Yolu Hizmet ve Eğitim İşletmesi'nde dün " Avrupa Birliği Sürecinde Ekonomi ve Demokrasi " konulu bir panel gerçekleştirdi. Panele konuşmacı olarak; Prof. Dr. İzzettin Önder, Tarım Ekonomisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Tayfun Özkaya, TÜRMOB Yönetim Kurulu Üyesi Rasih Yılmaz, MMMB Genel Başkanı Hüseyin Kırmızı Toprak ile yayıncı ve yazar Bülent Habora katıldı.
Panelin açılış konuşmasını MMMB İzmir Şube Başkanı Faruk Aksu yaptı. Aksu, 1976 yılında kurulan MMMB'nin demokratik meslek ilkelerini amaç edindiğini belirterek, "Hükümetlerin IMF'ye verdikleri sözler doğrultusunda kamu yatırımlarının durdurulması, memur işçi ücretlerinin doğrultulması, özelleştirme politikaları doğrultusunda halkımıza neleri getirip neleri götüreceğinin değerlendirilmesini panelistlere bırakıyorum" dedi.
Bülent Habora, dışarıdan ve içeriden Türkiye'nın saldırı altında olduğunu söylediği konuşmasında, "Türkiye Cumhuriyeti hazinesi, farelerin bile cirit atmadığı bir durumda. Borçlar gırtlağı çoktan aştı. 1950'yılından bu yana ülkeyi yönetenler ellerinden geleni yaparak ülkeyi bu duruma getirmişlerdir. Halkın malları özelleştirme adı altında piyasaya çıkarılarak, dünyanın kurtulmak istediği nükleer santrallere kucak açılıyor" dedi.
Prof. Dr. İzzettin Önder de, küreselleşmenin etkilerine değindiği konuşmasında, "Küresel dünyanın bugünkü hakim baskısı ABD, küreselleşmenin Türkiye'deki sonuçlarını örmeye çalıştı. Hükümetin ekonomik programı, konjonktürel etkinin bir sonucudur" dedi. Bilimin tanımına da değinen Önder, bilimin "İnsan onuruna insan haysiyetine hizmet eden bilgiler" anlamını taşıdığını söyledi. Akademisyenlerin görevinin kendi akademik alanlarında sermayeye hizmet etmek olmadığını, insanlığa hizmet etmek olduğunu vurgulayan Önder, "Globalleşme yeni bir olgu değildir. Sadece türü değişmiştir. Sermayenin dünyayı kaplama mekanizması emperyalizmin başlangıcından beri vardır. Avrupa ülkelerinin, Afrika'yı yağmalamaları globalleşme hikayesidir" dedi.
TÜRMOB Yönetim Kurulu Üyesi Rasim Yılmaz ise konuşmasında, AB'nin mesleki uygulamalara etkisine değindi. Tarım Ekonomisi Derneği Başkanı Tayfun Özkaya da, AB'nin tarım politikası ve Türkiye'ye etkilerine değindi. MMMB Genel Başkanı H.Hüseyin Kırmızıtoprak ise, kurtuluşu AB'de görme havası yayıldığını ifade ederek, sektörlere göre AB'nin dayattığı olumsuzlukları sıraladı.
ÖNCEKİ HABER

TBMM'de yoğun hafta

SONRAKİ HABER

Ahmet Davutoğlu’nun çıkışı: Meydan okumadan meydana çıkmak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa