27 Şubat 2000 22:00

OHAL Yasası yolsuzlukları da örtüyor

Pertek Belediyesi'nde gündeme gelen yolsuzlukların gerçek boyutlarıyla ortaya çıkarılması amacıyla EMEP'in hazırladığı bildiriler, OHAL gerekçesiyle yasaklandı.

Paylaş
OHAL Yasası yolsuzlukları da örtüyor
Pertek Belediyesi ile ilgili olarak gündeme gelen ve adli ve idari soruşturmalara konu olan yolsuzluklarla ilgili olarak, EMEP Pertek İlçe Örgütü tarafından hazırlanan bildiriler OHAL Valiliği tarafından yasaklandı. Olayın gerçek boyutlarıyla ortaya çıkarılması ve tüm suçluların yarıglanması talebini içeren bildirilerin yasaklanma gerekçesi ise; OHAL Yasası'nın 11. Maddasi'nin E bendi.
Bu madde, OHAL kapsamındaki illerde yayınlanacak bildiri, afiş, dergi, gazete ve benzeri yayınların yayınlanması veya yasaklama yetkisini OHAL Valiliği'ne vermektedir. Aleyhine dava açılamayan bu maddenin yolsuzlukların üzerini örtmek için kullanılması ilçede tepkilere neden oldu.
İlçe sakinleri, OHAL Yasası'nın söylendiği gibi sadece "terörü" önlemek ve onunla mücadele etmek için değil asıl işlevinin bölgedeki gerçekleri gizlemek ve bölgede bir ucunda devlet yetkililerine dayanan yolsuzlukları gizlemek, kapatmak için bir kalkan olarak kullanılmaktadır.
EMEP'ten tepki
Yasaklamayı kınayan EMEP Pertek İlçe Örgütü adına yapılan açıklamada, OHAL Yasası'nın asıl işlevinin bu bildirinin yasaklanmasıyla daha da açığa çıktığı söylenerek, "Bu yasayla gerçekler gizlinmek isteniyor" denildi.
Ortaya çıkan yolsuzluğun sadece bir kaç belediye çalışanına maledilmesinin gerçek sorumluların gizlenmesi anlmana geldiğinin bütün Pertekliler tarafından bilindiğinin ifade edildiği açıklamada, OHAL'in gerçekleri gizlemesindeki marifetinin, Batman'daki kayıp silahlarla ortaya çıktığı ve Pertek Belediyesi'ndeki yolsuzluklarla da yeniden kanıtlandığı belirtildi.
ÖNCEKİ HABER

Bireysel çabayla Enver Gökçe Belgeseli

SONRAKİ HABER

Öldürdüğü kadını 'Sonun diğer kadınlar gibi olacak' diye tehdit etmiş

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa