MKM: Belediye başkanları

   serbest bırakılsın

MKM: Belediye başkanları serbest bırakılsın
Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM) sanatçıları ve emekçileri, HADEP'li belediye başkanlarının tutuklanması ve HADEP'li yöneticilere verilen cezayı kınayarak, belediye başkanlarının derhal serbest bırakılmasını istediler.
MKM tarafından İHD İstanbul Şubesi'nde dün yapılan basın toplantısına aydınlar da destek verdi. Basın açıklamasını okuyan MKM Yönetim Kurulu üyesi Selma Irmak, halkın büyük çoğunluğunun oyları ile seçilen belediye başkanlarının asılsız iddialarla tutuklandıklarını belirterek, bu uygulamaların bölge halkının onurunu rencide edici ve hukukdışı olduğunu söyledi. Irmak, son gelişmelerin Türkiye'nin bütünlüğüne vurulmuş ciddi bir darbe olduğunu ifade etti. Irmak, belediye başkanlarının tutuklanmasını, "AB'ye aday ve demokratikleşme çabasında olan Türkiye için büyük talihsizlik" olarak değerlendirerek, "Bu ülke halkları demokrasi ve barışı hak edecek kadar zorluklar ve acılar yaşamıştır" dedi.
Karamsarlık nedeni
Basın açıklamasına katılan HADEP Ankara eski İl Başkanı Kemal Bülbül de, Ankara 2 Nolu DGM tarafından kendisine ve HADEP'li başka yöneticilere verilen cezanın halk, Yargıtay ve AB nezdinde yanlış olduğunun ortaya çıkacağını kaydetti. İstanbul Kürt Enstitüsü Temsilcisi Aslan Kaya da, yaklaşık 8-9 aydır Türkiye'de yapılan açıklamaların umut verici olduğunu ve bir bahar havası estirdiğini iddia ederek, "Son gelişme sağduyu sahibi birçok çevreyi karamsarlığa itmiştir" diye konuştu.
Basın metnine imzasını koyarak, destek veren aydınlar ve kurumlar şöyle: Ayşenur Zarakolu, Ahmet Soner, Hüseyin Sağnıç, Gülten Kaya, Gültekin Tetik, Hüseyin Kuzu, İlkay Akkaya, Ragıp Zarakolu, Pervin Buldan, Suna Aras, Şanar Yurdatapan, T. Ziya Ekinci, Yusuf Çetin, Asrın Hukuk Bürosu, Barış Anaları İnisiyatifi, Çağdaş Sanat Atölyesi, Enstituya Kurdi, Gençlik Kültür Merkezi, Karlı Der, Pir Sultan Abdal Derneği Kadıköy Şubesi, TOHAV, TUAD, Tuncelililer Derneği, Zel-Der, Eğitim-Sen İstanbul 1 No'lu Şubesi.
www.evrensel.net