27 Şubat 2000 03:00

EGO'daki taşeronlaştırma yasadışı

EGO Abone İşleri Daire Başkanlığı'nda, "iş yoğunluğu" gerekçesiyle taşeron firma BUGSAŞ'tan 20 kişinin görevlendirilmesinin hukuka aykırı olduğu ortaya çıktı.

Paylaş
EGO'daki taşeronlaştırma yasadışı
Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı İ. Melih Gökçek, EGO başta olmak üzere belediye hizmetlerinde taşeronlaşma ve özelleştirmeyi yaygınlaştırmaya çalışırken, hukukçular EGO'daki hizmetlerin kadrolu personel dışında kimseye gördürülemeyeceği görüşündeler.
Ankara'nın doğalgaz satış işlemlerinin yapıldığı Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Elektrik Gaz ve Otobüs İşletmesi (EGO) Abone İşleri Daire Başkanlığı'nda, "iş yoğunluğu" gerekçesiyle taşeron firma BUGSAŞ'tan 20 kişinin görevlendirilmesinin hukuka aykırı olduğu ortaya çıktı.
Hukukçular, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 4'üncü maddesinde kamu hizmetlerinin memurlar, sözleşmeli personel, geçici personel ve işçiler eliyle gördürülmesini gerektirdiğini hatırlattılar. Ayrıca EGO Genel Müdürlüğü Çalışanlar Yönetmeliği'nde de hizmetlerin memurlar, sözleşmeli çalışanlar, geçici çalışanlar ve işçiler aracılığıyla yürütülmesi zorunluluğuna işaret eden hukukçular, EGO'nun işlerinin bir başka şahısça gördürülmesinin yasal olmadığını dile getirdiler.
Doğalgaz ile ilgili hizmet vermek üzere kurulmuş şirketlerin doğalgaz dağıtım tesislerini kurmalarına, işletme ve gaz satışı yapmasına Bakanlar Kurulu kararıyla izin verildiğini de hatırlatan hukukçular, hizmet alımı yoluyla olsa bile gaz satışının EGO personeli dışında kimselere yaptırılmasının hukuka aykırılığını dile getirdiler. Ayrıca, devlet memurunun görev, yetki ve sorumluluklarına sahip olmayan kişilerin EGO adına satış ve tahsilat yapmasının da hukuki açıdan sakınca doğuracağını değerlendiren hukukçular, BUGSAŞ bünyesindeki işçilerin EGO'ya bağlı birimlerde görevlendirilmesinin yasal olmadığını ve bir an önce bu yasadışılığa son verilmesi gerektiğini belirttiler.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Tütüncü maliyetin üzerinde fiyat istiyor

SONRAKİ HABER

Kırşehir’de AKP’liler MHP’li adayın kardeşine saldırdı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa