Menemen Belediyesi'nde

   sözleşme çiğneniyor

Menemen Belediyesi'nde
   sözleşme çiğneniyor
Ali Günsili - Gürsoy Turan
Belediye-İş Sendikası'nın örgütlü olduğu Menemen Belediyesi'nde toplusözleşme hükümlerine uyulmadığı gibi işçiler, sürekli işten atılma endişesiyle çalışıyorlar. Beş aydır ücretlerini tam olarak alamayan, ayda 30 ile 70 milyon arasında değişen miktarda para verilen işçiler, bakkala, manava, evsahiplerine olan borçlarını da ödeyemiyorlar. Çayı bile veresiye içtiklerini belirten işçiler, sorunlarını gazetemize anlattılar.
Seçimlerin arifesinde Belediye Başkanı Tahir Şahin'in toplusözleşmeyle kazanmış oldukları yüzde 45'lik sözleşme zammını geri aldığını, gerekçe olarak da bu zammı uyguladığı takdirde işçi çıkartması gerekeceğini ileri sürdüğünü ifade ettiler. Buna rağmen bugüne kadar 164 işçiyi ücretlerini ödeyemediği gerekçesiyle işten atan belediye başkanı, diğer taraftan belediyede taşeron olarak çalışan Mete-Su şirketine 94 yeni işçi aldı. İşçiler, belediyenin bütün birimlerinde bu şirkete bağlı taşeron işçilerin çalıştırıldığını belirttiler. Daha önce Belediye eski Başkanı İlhami Gürsoy zamanında geciktirilen ve ödenmeyen ücretleri için yaptıkları eylemlere şimdiki Belediye Başkanı Tahir Şahin'in destek verdiğini hatırlatan işçiler, "Şimdi ise 5 aydır ücretlerimiz doğru dürüst verilmiyor. Buna karşı hakkını arayan arkadaşlarımız ya işten atılıyor ya da cezalandırılarak görev yeri değiştiriliyor. Otobüste çalışanlar çöp toplamaya veriliyor. Baş temsilcimiz bile işten atıldı" dediler.
Sendika yok gibi...
İşçiler arasında ayrım yapıldığını, ihtiyacı olduğu halde ücretini alamayan işçilerin yanı sıra, belediye yönetimine yakın işçilere ileriye dönük ücretlerden ödeme yapıldığını söyleyen işçiler, yüzde 45'lik sözleşme zammının gasp edilmesinin yanı sıra, önceden imzalanmış toplusözleşmeyle belirlenen yüzde 75'lik zammın ikiye bölünerek taksitle verileceğini, ikramiyelerinin ve mesai paralarının da ödenmediğini dile getirdiler.
Belediyede 6 yıldır çalışan bir işçi, "Bugüne kadar zaten ben hiç ikramiye alamadım" diyerek önceki belediye başkanı zamanında ikramiye alacakları yerde başkanın mağazasından alışveriş yapmaya zorlandıklarını anlattı. Sendikanın tüm bu yaşananlar karşısındaki sessizliğine de tepki gösteren işçiler, "İşyerinde sendika yok gibi" dediler.
www.evrensel.net