26 Şubat 2000 03:00

IMF'ci hükümete karşı miting

Adana'da yarın TÜMTİS, Genel-İş, KESK, SİP ve EMEP'in düzenlediği "Zamlara-Kıyak Emekliliğe-IMF'ye Hayır! Bu Memleket Bizim" mitingi gerçekleştirilecek.

Paylaş
IMF'ci hükümete karşı miting
TÜMTİS, Genel-İş 2 No'lu Şube, KESK, SİP ve EMEP tarafından düzenlenen "Zamlara- Kıyak Emekliliğe-IMF'ye Hayır! Bu Memleket Bizim" mitingi yarın. Saat 13.30'da Mimar Sinan Açıkhava Tiyatrosu önünden yürüyüşlerle başlayacak miting, Uğur Mumcu (istasyon önü) Meydanı'nda son bulacak. Birçok araç kullanarak çalışmaları sürdüren tertip komitesi, en geniş işçi ve emekçilerin katılımını hedefliyor.
Miting kararı alınmasından itibaren kurumları bir araya getiren EMEP Adana İl Başkanı Belma Çıngıloğlu, mitingin önemini ve sürdürülen çalışmaları gazetemize aktardı. Mitingin tek tek mücadelenin birleştirilmesi ve Emek Platformu'nun tekrar canlanması açısından bir kıvılcım oluşturmasının hedeflendiğini belirten Çıngıloğlu, IMF ve Dünya Bankası programıyla hareket eden ve iktidara geldiğinden bugüne kadar işçi ve emekçileri sürekli ezen ve sömüren politikaları uygulayan hükümete cevap vermek için alanlarda olacaklarını söyledi. Hükümetin emekçi karşıtı her yasayı çıkartmasının ne kadar uyumlu çalıştığının göstergesi olduğunu belirten Çıngıloğlu, hükümetin bu pervasızca saldırılarına karşı kurulan Emek Platformu'nu çok önemli bir adım olarak tanımladı. Çıngıloğlu, işçi ve emekçilerin Emek Platformu'nu sendika bürokrasisinden kurtarmasını sağlamak için parti olarak her türlü çalışmayı yaptıklarını ve kendilerine düşecek her görevi almaya hazır olduklarını söyledi.
Miting öncesindeki çalışmalarını aktaran Çıngıloğlu, "Kendisini emekten yana ilan eden tüm siyasi partileri ve kitle örgütlerini gezdik. Hepsi haklısınız, katılırız dediler, fakat biz çıktıktan sonra katılmayacaklarını açıkladılar. Bu da üstten gelen bürokrasinin etkisinden kurtulamadıklarını göstermektedir" dedi.
"Antiemperyalist mücadele şart"
Siyasi partilerle ilgili bölümü açmasını istediğimiz Çıngıloğlu, "Onların gündeminde böyle bir şey yok. ÖDP, kongreleri olduğu gerekçesiyle, mitinge katılamayacağını açıkladı. Diğer bir parti, demokratik cumhuriyet adına AB'den gelecek sinyallere bakıyor. Antiemperyalist bir mücadele verilmeden demokratikleşmenin sağlanması mümkün değildir" dedi. Çıngıloğlu, son olarak HADEP'li üç belediye başkanının tutuklanmasının AB demokrasisini gözler önüne serdiğinin, hükümet ve sermayenin en ufak demokratik harekete tahammülü olmadığının da göstergesi olduğunu söyledi.
Parti olarak yaptıkları çalışmaları aktaran Çıngıloğlu, 12 bin el ilanı dağıttıklarını, radyolarda programlar düzenlediklerini, mitinge çağrı anonsları yapıldığını ve özellikle yerel televizyon ve gazetelerdeki haberlerle miting duyurusunun geniş kesimlere ulaştırıldığını kaydetti. Mitingin Adanalı işçi ve emekçilerin gündemine oturduğunu belirten Çıngıloğlu, sayıdan çok tüm saldırılara karşı bir duruşun sergilenmesinin önemli olduğunu söyledi.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

En baba lobi!

SONRAKİ HABER

Çocuğuna cinsel istismardan yargılanan erkek, öldürdüğü eşini suçladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa