TİS görüşmeleri başlamadan bitiyor

2000 yılı toplu iş sözleşmesi görüşmeleri başladı. Görüşmeler, işverenlerin ücret artışı ve kazanılmış haklar konusundaki dayatmaları nedeniyle tıkanıyor.

TİS görüşmeleri başlamadan bitiyor
Türk-İş'e bağlı Belediye-İş Sendikası ile 25 bin işçinin çalıştığı İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve 10 bin işçinin çalıştığı İzmir Büyükşehir Belediyesi işvereni arasındaki toplusözleşme görüşmeleri bugün başlarken, 10 bin işçinin çalıştığı Ankara Büyükşehir Belediyesi'nde ise mart ayı başında start alacak.
Belediye-İş Sendikası Genel Başkanı Nihat Yurdakul, Ankara, istanbul ve İzmir Büyükşehir Belediyeleri ile yürütülecek toplu iş sözleşmesi görüşmelerine ilişkin hazırladıkları taslakları belediyelere gönderdiklerini belirterek, taslakta işçi ücretlerine son bir yıl içinde gerçekleşen enflasyon artı yüzde 10 oranında zam talep ettiklerini kaydetti. Ortalama işçi ücretinin, İstanbul ve İzmir büyükşehir belediyelerinde 260 milyon, Ankara Büyükşehir Belediyesi'nde ise 230 milyon lira olduğuna dikkat çeken Yurdakul, hazırladıkları taslakta sosyal haklarda da yüzde 100'e varan oranlarda zam yapılmasını istediklerini bildirdi. Dört kişilik bir ailenin asgari geçinme standartının 450 milyon liraya yükseldiğini hatırlatan Yurdakul, talep ettikleri zammın bu koşullarda çok yüksek olmadığını söyledi.
Yurdakul, üç büyükşehir belediyesi dışında yurt genelinde toplam 660 belediyede de 60 bin işçi adına toplu iş sözleşmesi görüşmelerini yürüttüklerini, birçok belediyede uzlaşma sağlayamayarak uyuşmazlığa gittiklerini bildirdi.
Erzurum'da anlaşma yok
Erzurum Büyükşehir Belediyesi ile Belediye-İş arasında sürdürülen sözleşme görüşmelerinde arabulucu aşamasında da anlaşmaya varılamadı. Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesi öğretim üyelerinden Doç. Dr. Fahrettin Korkmaz'ın arabuluculuğunda gerçekleşen toplantıda, işvereni temsilen toplantıya katılan Mahalli İdareler Sendikası, yüzde 10'luk ücret artışı önerirken, Belediye-İş yüzde 35'lik artış istedi. Alınan karar gereğince taraflar 3 Mart Cuma günü arabulucunun tayin edeceği bir yerde yeniden bir araya gelecek. Görüşmeler 1200 işçiyi kapsıyor.
Antalya'da yüzde 70
Antalya'da, başta Büyükşehir Belediyesi olmak üzere Muratpaşa, Konyaaltı ve Kepez, Akseki ilçesine bağlı Kuyucak ve Cevizli, Finike ilçesi Sahilkent Belde Belediyesi ile Kale Belediyesi'nde, mart ayından geçerli olacak ve 2702 işçiyi kapsayacak toplusözleşme görüşmeleri, bu ay sonundan itibaren başlayacak. Belediye-İş Antalya Şubesi Genel Sekreteri Selami Kosat, sözleşme taslaklarını işveren belediyelere verdiklerini kaydederek, ücretlere birinci yıl yüzde 70 zam talep ettiklerini açıkladı.
Kosat, Serik ilçesine bağlı Gebiz Belde Belediyesi'nde çalışan 10 işçiyi kapsayan toplusözleşme görüşmelerinin uyuşmazlıkla, Korkuteli ilçesine bağlı Çomaklı Belde Belediyesi'nde 11, Elmalı Belediyesi'nde de 68 işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin ise anlaşmayla sonuçlandığını bildirdi. Her iki belediyede imzalanan sözleşmelerle işçi ücretlerine birinci yıl yüzde 65, ikinci yıl enflasyon oranında artış sağlandığını söyledi
Lastik'te arabulucu günü
Brisa, Goodyear ve Pirelli işyerlerinde uyuşmazlıkla sonuçlanan toplusözleşme görüşmelerinde arabulucu gözetimindeki ilk görüşme bugün yapılıyor. Lastik-İş Sendikası ile Sabancı Holding arasında süren toplu iş sözleşme görüşmelerinde arabulucu aşamasında da sonuç çıkmazsa, grev süreci başlayacak.
Yaklaşık 4 bin işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde Lastik-İş Sendikası ücretlere yüzde 90 oranında artış isterken, Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sakıp Sabancı'nın yüzde 15 ile 20 arasında bir oran önerdiği dile getiriliyor.
Taşeronlaşma ve izin günleri
Gelişmelerle ilgili olarak gazetimize açıklamalarda bulunan DİSK ve Lastik-İş Genel Başkanı Vahdettin Karabay, işverenin kendilerine herhangi bir teklif getirmediğini, kendilerinin önerdiği rakam üzerinde görüşmelerin sürdüğünü söyledi. Parayla ilgili olan her hükümde uyuşmazlık çıktığını kaydeden Karabay, ücret konusu dışında taşeron, izin günleri ve işe ilk girişle ilgili olan hükümlerde uyuşmazlık yaşandığını belirtti. Karabay, uyuşmazlığın en büyük nedeninin hükümetin uyguladığı kur politikası olduğunu belirtti. İşverenin resmi bir rakam telaffuz etmediğini ancak hükümetin uyguladığı ekonomik politikanın arkasına sığındığını söyleyen Karabay, "Uyuşmak için görüşmelerde bulunuyoruz. Ama uyuşamazsak prosedür ne gerektiriyorsa onu uygulayacağız. Tabi ki biz de çalışanlarımızı mutlu etmek istiyoruz" diye konuştu.
Yibitaş Lafarge'de uyuşmazlık
Çimse-İş Sendikası ile Yibitaş Lafarge Çorum Çimento Fabrikası işvereni arasında sürdürülen toplu iş sözleşmesi görüşmeleri uyuşmazlıkla sonuçlandı.
Çimse-İş Sendikası Çorum Şube Başkanı Mahmut İşgör, yaptığı açıklamada, 64 sendikalı işçinin çalıştığı Çorum'da, fabrika yöneticileri ile genel merkez ve şube başkanları düzeyinde yapılan görüşmelerde anlaşma sağlanamadığını bildirdi. Toplusözleşme görüşmelerinin 1 Ocak 2000 tarihinde başladığını hatırlatan İşgör, ''Parasal konuları kapsayan 10 maddede anlaşma sağlayamadık. Görüşmeler uyuşmazlık zaptı tutulmasıyla son buldu. 2 ay içerisinde yapılacak görüşmelerde de anlaşma sağlanamaz ise Türkiye genelinde 32 fabrikada çalışan Çimse-İş'e üye 4 bin işçi ile birlikte greve gideceğiz'' dedi.
Mahmut İşgör, sendika olarak birinci yıl yüzde 80, ikinci yıl ilk 6 ay enflasyon oranında, ikinci yılın ikinci 6 ayında da enflasyon oranında zam talebinde bulunduklarını bildirdi. Mahmut İşgör, bu talebe karşılık işverenin ilk yıl için ilk 6 ay yüzde 25, ikinci 6 ay enflasyon, ikinci yıl için ilk 6 ay enflasyon artı 3 puan, ikinci 6 ay enflasyon oranında teklifte bulunduğunu söyledi. İstedikleri zam oranıyla işverenin verdiği rakamlar arasında büyük fark olduğunu ve bu şartlarda anlaşma sağlanamayacağını ifade eden İşgör, uyuşmazlık zaptının tutulduğunu ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na gönderildiğini söyledi. İşgör, arabulucu konusunda da iyimser olmadıklarını belirtti.
www.evrensel.net