24 Şubat 2000 22:00

Genç Kız ve Kral

İngiliz öğretmen Anna Leonowens Viktorya zamanı kadınlarının yapmadığı bir şeyi yaparak...

Paylaş
Genç Kız ve Kral
İngiliz öğretmen Anna Leonowens Viktorya zamanı kadınlarının yapmadığı bir şeyi yaparak, ülkesinden binlerce kilometre ötede Batı toplumunun hiç bilmediği bir ülkeye çocuğu ile birlikte yalnız ve dul bir kadın olarak yola çıkar. Siam'a vardığında gözlerinde macera ışıltıları elinde ise bir tavsiye mektubundan başka hiçbir şey yoktur. Bu garip ve yabancı dünyada kendini ne bekliyorsa beklesin geri dönmek asla söz konusu olmayacaktır.
Oscar Ödüllü oyuncu Jodie Foster'ın Anna Leonowens'i uluslar arası üne sahip uzak doğu asıllı oyuncu Chow Yun Fat'ın ise Kral Mongkut'u canlandırdığı "Anna and King" (Genç Kız ve Kral) filminin yönetmenliğini Ever After, Fools Rush In gibi filmleri ile tanıdığımız Andy Tennant gerçekleştirmiş. Bugün gösterime giren filmin kalabalık kamera önü ve arkası kadrosu; toplam 20 ülkenin sanatçılarının bir araya geldiği bir birleşmiş milletler topluluğunu andırıyor. Senaryo Steve Meerson ve Peter Krikes ikilisinin.
Ayrıca filmde yüzlerce eğitimli at, tavuk, inek, keçi, yılan ve ne yazık ki eğitilememiş insan yiyen bir timsah bile kullanılmış. Tabii ki bunların eğiticisi Rona Brown'u da bu üstün yetenekli kadroya eklemek gerekiyor.
Tarihsel ve epik hikayelerden çok etkilenen ve bunlar üzerinde çalışabilmek için yönetmenlik yaptığını söyleyen Andy Tennant, karşısına böylesine güçlü bir hikayeye dayanan, egzotik yerlerde geçen ve yeni dünyayı anlatan bir senaryo çıkınca asla üzerinde durmadan geçemeyeceğini söylüyor.
Filme konu olan ilişki daha önce de sinema filmlerine konu oldu. 1946 yılında "Anna and The Kıng of Sıam ve 1956 yılında "The Kıng And I" olarak iki ayrı versiyonu çekilmişti. Yapımcılar o tarihlerde de hikayenin gücünü ve zamanla bir efsaneye dönüşebileceğini tahmin ediyorlardı. Jodie Foster filmdeki rolü kabul etmesinin ilk sebebi olarak Anna ve Kral arasındaki ilişkinin ilginçliğine bağlıyor. "Bir sanatçı olarak her zaman için geleneksel kişilikler ve geleneklere aykırı kişilikler arasındaki ilişki dikkatimi çekmiştir. Bu filmde de iki ana karakter birbirlerine o kadar aykırı ve değişik ki ... Ama onlar her nasıl oluyorsa birbirlerine çok saygılı bir şekilde bir araya gelmeyi başaran ve ortak problemlere ortak çözümler üretmeye uğraşan insanlar. Buna bir sanatçı olarak saygı göstermemek imkansız. Üstelik o tarihlerde bir kadının küçük bir çocukla, yanında kocası olmadan ve günlerce sürecek bir deniz yolculuğuna çıkması, üstelik bunu yeni bir hayata başlamak için yapmış olması inanılır gibi değil."
Filmin başrollerini paylaşan iki oyuncu da film boyunca aralarındaki kimyadan çok hoşlanmış görünüyorlar. Foster, Yun -Fat için bugüne kadar karşılaştığı en etkileyici oyuncu olduğunu söylüyor. Yun-Fat ise Foster ile birlikte çalışmanın her oyuncu için bir idol olduğunu ve karizması ve disiplini ile Hollywood'un en iyi oyuncuları arasında yer almasının hiç de şaşırtıcı olmadığını belirtiyor.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Meral ve Uslu patronlarla

SONRAKİ HABER

Orman işçisi, kesilen ağacın altında kaldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa