24 Şubat 2000 03:00

Çiller: 'Yılmaz kriz avcısı'

DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, cumhurbaşkanı seçiminin birtakım entrikalarla ve ayak oyunlarıyla sonuçlanmaması gerektiğini söyledi.

Paylaş
Çiller: 'Yılmaz kriz avcısı'
DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, cumhurbaşkanı seçiminin birtakım entrikalarla ve ayak oyunlarıyla sonuçlanmaması gerektiğini söyledi. Çiller, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, isim vermeden ANAP Genel Başkanı Yılmaz'ın "krize yatırım yaparız, cumhurbaşkanlığını kaparız" politikası izlediğini kaydetti.
Hükümeti oluşturan partilerin genel başkanları tarafından imzalanan 5 artı 5 formülüne ilişkin teklifi, ilk kez kendilerinin önerdiğini hatırlatan Çiller, DYP'nin teklifinin milletvekilleri tarafından imzalanmasına karşın, hükümetin teklifinin arkasında milletvekillerinin imzası bulunmadığını söyledi. Çiller, hükümet ortaklarının teklifinin yeterli sayıda milletvekili tarafından imzalanması durumunda, kendi teklifleri ile bu teklifin birleştirilmesine sıcak bakacaklarını söyledi.
'Mertçe karşıyız deyin'
Çiller, cumhurbaşkanı seçimi konusundaki konsensüsü baltalama gayretleri bulunduğunu da ifade ederek, şöyle devam etti: "Hatta bu gayretleri gittikçe artan bir dozda bir kampanyaya dönüştürdüklerini müşahade ediyoruz. Herhangi bir partinin bu teklife hayır deme hakkı vardır, ancak bu kadar önemli bir meselede 'tavşana kaç, tazıya tut' politikasına yer yoktur. Karşıysanız çıkar mertçe 'Karşıyız' dersiniz."
Çiller, cumhurbaşkanı seçimi konusunda "kriz avcılığı" yapıldığını da kaydederek, "Madem ki krize yatırım yaparak başbakan olabildik, öyleyse bir kere daha krize yatırım yaparız cumhurbaşkanlığını kaparız, denmektedir. Mesele bundan ibarettir. Cumhurbaşkanlığı makamı, bir partinin liderlik sorununa kurban edilecek kadar hafife alınamaz" dedi.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

ANAP, krize çanak tutmaya

SONRAKİ HABER

Trump yine tehdit etti: Venezuela'ya en sert yaptırımları uygulamadık

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa