24 Şubat 2000 03:00

ABD-İsrail arasında nükleer işbirliği

ABD emperyalizmi, İsrail rejimine verdiği desteği giderek artırıyor. ABD yönetimi, nükleer ve diğer enerji teknolojileri konusunda İsrail ile işbirliğini geliştirme kararı aldı.

Paylaş
ABD-İsrail arasında nükleer işbirliği
ABD emperyalizmi, İsrail rejimine verdiği desteği giderek artırıyor. ABD yönetimi, "hassas olmayan" nükleer ve diğer enerji teknolojileri konusunda İsrail ile işbirliğini geliştirme kararı aldı.
Washington, İsrail'in nükleer silahsızlanma anlaşmasını imzalamaması nedeniyle, daha önce bu ülkeyi "hassas ülke" olarak sınıflandırmak zorunda kalmıştı.
ABD Enerji Bakanı Bill Richardson, alınan karar ile "İsrail'in dost bir ülke olduğuna işaret edildiğini" kaydetti. Richardson, "Bu nedenle İsrail'e, hassas ülkeler listemizdeki diğerleri gibi davranılmayacak" dedi. Karar, ABD'nin nükleer silah politikasının ikiyüzlülüğünü de gösterdi.
İki ülke arasında imzalanan anlaşma ile, İsrailli bilim adamları, daha önce ulaşamadıkları ABD nükleer teknolojisine istedikleri gibi erişebilecekler. Önümüzdeki dönemde iki ülke bilim adamları arasındaki işbirliği pekişirken, nükleer ve güneş enerjisi alanlarında ekipman değişimi mümkün olacak.
Ortadoğu'nun en önemli askeri gücü olan İsrail, çok sayıda nükleer silaha sahip bulunuyor. Ülkede halen iki "resmi" nükleer tesis bulunuyor. Bunlardan biri Negev çölündeki Dimona'da, diğeri ise başkent Tel Aviv'in güneyindeki Nahal Sorek'te.
Uzmanlar, ABD'nin İsrail'e nükleer teknolojisini vermesinin, bu ülkenin Arap ülkeleri karşısında "caydırıcı" gücünün artmasını sağlayacağını kaydediyorlar.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

KFOR'dan 'huzur operasyonu'

SONRAKİ HABER

Pentagon, Trump'ın IŞİD açıklamasını doğrulamadı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa