24 Şubat 2000 03:00

KFOR'dan 'huzur operasyonu'

Arnavut ve Sırp halkın yaşadığı Mitroviça kentinde provokasyona yol açan KFOR operasyonu yeniden başladı.

Paylaş
KFOR'dan 'huzur operasyonu'
Geçtiğimiz bir ay boyunca Arnavutlar, Sırplar ve NATO birlikleri arasında yoğun çatışmaların yaşandığı Kosova'nın Mitroviça kentinde, NATO'nun 'huzur operasyonu' yeniden başladı. Kente yürümek isteyen Arnavutlar ile NATO'nun bölgedeki kuvveti KFOR askerleri arasında çıkan şiddetli çatışmalar sonucu silah ve 'kaçak şahıs' arama gerekçesiyle başlatılan operasyon ertelenmişti.
KFOR'da görevli İngiliz Uzman Çavuş Mark Cox, yaptığı açıklamada, aralarında ABD'lilerin de bulunduğu KFOR askerlerinin, arama çalışmalarına dün yeniden başlandığını bildirdi. Cox, pazar gününden bu yana yapılan aramalarda, aralarında kalaşnikofların da bulunduğu 24 tüfek, 7-8 tabanca, 8 plastik patlayıcı, bir ağır makineli tüfek ve onbinlerce mermi ele geçirildiğini söyledi. Kentteki arama çalışmaları, en son önceki gün 1000 kadar madencinin kenti ikiye bölen köprü yakınında yaptığı gösteri nedeniyle durdurulmuştu.
Pazar günü yapılan aramalar sırasında Sırplar tarafından taşlanan ABD'li askerlerin, dün Mitroviça'nın Sırp kesiminde arama çalışmaları yaptığı bildirildi. Amerikalı 300 kadar paraşütçünün yaptığı aramalarda, 8 kişinin gözaltına alındığı, 3 kalaşnikof tüfek, el bombaları ve bir tabanca bulunduğu belirtildi.
Binbaşı Erik Kunsus da yaptığı açıklamada, "Biz, barış gücüne, İber Nehri'nin kuzeyinde ve Kosova'da gitmek istedikleri her yerde rahatça operasyon yapabileceği mesajını vermeye çalışıyoruz" dedi. Yarbay Michael Ellerbe de operasyonun, yasadışı silahları bulmak ve Mitroviça'nın kuzeyinde rahatça hareket edebileceklerini göstermek için yapıldığını söyledi. Fransız askerlerinin de operasyona katıldığı kaydedildi.
Mitroviçalı Sırplar'ın lideri Oliver İvanoviç ise, KFOR operasyonunun asıl amacının kendilerini kenti terk etmeye zorlamak olduğunu belirterek, kendilerinin gururlu insanlar olduğunu ve Mitroviça'dan kaçmayacaklarını söyledi.
Başkent Priştine'den yola çıkan 30 bine yakın Arnavut, 25 kilometrelik yolu yürüyerek Mirtroviça'ya varmış, öfkeli kalabalık kentin Sırp nüfusun yaşadığı kuzey kısmına geçmek isteyince şiddetli çatışmalar yaşanmıştı.
Mitroviça'da son üç ayda yaşanan çatışmalarda en az 8 kişi yaşamını yitirdi.
ÖNCEKİ HABER

Efendilik buysa, biz efendi olmayacağız!

SONRAKİ HABER

Bornova Belediyesi’nde TİS coşkusu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa