İstanbul’da ulaşım özelleştirilmek isteniyor

İstanbul’da ulaşım özelleştirilmek isteniyor

İSTANBUL’da ulaşıma yapılan zamların iptali için İstanbul İdare Mahkemesi’ne dava açan Halkevleri avukatlarından Kazım Erkut Güzel, geçen yıl yapılan zamdan sonra halktan yoğun tepki geldiğin, bunun üzerin kendilerinin de idare mahkemesinde dava açtıklarını belirtti.Mahkemenin lehlerinde karar verdiğini ancak, dosyanın hal

İSTANBUL’da ulaşıma yapılan zamların iptali için İstanbul İdare Mahkemesi’ne dava açan Halkevleri avukatlarından Kazım Erkut Güzel, geçen yıl yapılan zamdan sonra halktan yoğun tepki geldiğin, bunun üzerin kendilerinin de idare mahkemesinde dava açtıklarını belirtti.

Mahkemenin lehlerinde karar verdiğini ancak, dosyanın halen Danıştay’da olduğunu dile getiren Güzel, daha bu dava kesinleşmeden yapılan ikinci zammı da yargıya taşıdıklarını söyledi. Belediyenin mahkeme kararını okumadığı için bu zamları yaptığını dile getiren Güzel, “Çünkü mahkeme açık olarak asgari ücretin bu kadar düşük olduğu bir yerde 2 liranın üzerinde zammın fahiş olduğuna karar vermiştir. Eğer ikinci zam iptal edilirse bu da düşecektir” dedi.

Halkevleri Genel Sekreteri Oya Ersoy ise, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi bu zam olayını otomatiğe bağladı” diyerek, her 9 ayda bir ulaşıma zam yapıldığına dikkat çekti. “Topbaş mahkeme kararını uygulamamak için 4 ay boyunca diretti. Arkasından Danıştay’a itiraz etti. Danıştay’dan net karar çıkana kadar uygulamada direndi. Arkasından UKOME toplayarak yine bir zam yaptı” ifadelerini kullanan Ersoy, Bunun, yargının arkasından dolanmak olduğunu söyledi.
İstanbul’da ulaşımın özelleştirilmek istendiğini dile getiren Ersoy, “Bu yeni çıkan erguvan otobüsleriyle İstanbul Otobüs A.Ş. adlı bir şirket çıktı. Tüm toplu taşımayı buraya, İstanbul A.Ş.’ ye bağlayıp satışa çıkaracaklar” dedi. (İSTANBUL)
 

www.evrensel.net