23 Şubat 2000 03:00

Yargı polislere dokunamıyor

Limter-İş Sendikası Eğitim Uzmanı Süleyman Yeter'in gözaltında işkence edilerek öldürülmesi üzerine haklarında gıyabi tutuklama kararı çıkartılan polisler...

Paylaş
Yargı polislere dokunamıyor
Sendikacı Süleyman Yeter'in, gözaltında tutulduğu İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde işkence edilerek öldürülmesi üzerine açılan davanın üçüncü duruşması geride kalmasına karşın, haklarında tutuklama kararı çıkartılan üç polis halen mahkemeye getirilmedi. Müşteki avukatlar, haklarında gıyabi tutuklama kararı bulunan polisleri mahkemeye teslim etmeyen görevliler hakkında soruşturma başlatılmasını istedi.
Polis yığınak yaptı
Limter-İş Sendikası Eğitim Uzmanı Süleyman Yeter'i gözaltında işkence ederek öldürmek suçundan yargılanan Terörle Mücadele Şubesi (TMŞ)'nde görevli Komiser Yardımcısı A.O, polisler M.Y ve E.E'nin 8 ile 16 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırılmaları istemi ile açılan davanın üçüncü duruşmasına İstanbul 6'ıncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. Sanık polisler, Türk Ceza Kanunu (TCK)'nun 452/1 ve 243'üncü maddesi gereğince "Efrada kötü muamele sonucu ölüme sebebiyet" ve "kötü muamele yapma" suçlarından dolayı yargılanıyorlar.
Duruşma öncesi, Çevik Kuvvet polisleri, Sultanahmet tramvay durağında ve adliye önünde yığınak yaptı. Adliyeye girenler tek tek arandı. Sendika, dernek, kitle örgütü ve parti temsilcileri adliyeye gelerek davaya destek verdiler.
Mübaşir tehdit edildi
Duruşma, mahkeme mübaşirinin, "Hakimim ben bu şartlarda görev yapamam" sözleri ile başladı. Duruşmanın başlaması ile salona nefes nefese giren mübaşir, içeriye girmek isteyen sivil polislere izin vermeyince tehdit edildiğini söyledi. Mahkeme Başkanı S.Neylan Feke, bunun üzerine mübaşirden polisleri çağırmasını istedi. Mübaşirin polislerin kaçtığını söylemesi üzerine sinirlenen Mahkeme Başkanı Feke, "Ben geçen celse sivillerin burayı doldurmamalarını söylemiştim. İçeriyi sivil polisler doldurdu, müştekiler giremedi. Bundan sonra da girmeyecekler" diyerek adliye komiserini çağırdı ve görevini yapmasını istedi.
'Art niyet' tartışması
Mahkeme Başkanı Feke, duruşmanın başında, gıyabi tutuklu sanıkların müzekkerelerine cevap verilmediğini ve arandıklarını tutanağa geçirdi. Duruşmada, Yeter'in 13 müşteki avukatı ile yakınları hazır bulundu. Tanık yoklamasının ardından söz alan müşteki avukatlarından Ercan Kanar, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün gönderdiği cevabi yazıda sadece 10 polisin isminin yer almasını eleştirdi. TMŞ'de bulunan tüm birim ve görevlilerin listesinin mahkeme tarafından istenmesi gerektiğini belirten Kanar'ın bu sözleri üzerine sanık avukatı İlhami Yelekçi, "Emniyet Müdürlüğü'nün bir korkusu mu var, TMŞ'de görev yapan polis sayısını bildirmek zorunda mı? Avukatların bir art niyetleri mi var, niye istiyorlar bu listeyi?" şeklinde tehdit savurdu. İlhami Yelekçi'nin bu sataşması üzerine salonda kısa süreli bir gerginlik yaşandı.
Sorumlular soruşturulsun
Gerginliğin ardından konuşmasına devam eden Kanar, "güvenlik birimleri"nin suçluları koruduğunu söyledi. Kanar, Yeter'in işkence altında öldüğüne dair raporun altına imza atan Adli Tıp Kurumu Bölüm Başkanı Şebnem Korur Fincancı hakkında İstanbul Valiliği'nin soruşturma başlattığını belirterek, bu soruşturma dosyasının mahkeme tarafından istenmesini talep etti. Kanar, mahkeme kararının devletin diğer birimleri tarafından ısrarla yerine getirilmediğini söyleyerek İstanbul Valiliği, İstanbul Emniyet Müdürlüğü ve İçişleri Bakanlığı hakkında soruşturma başlatılmasını talep etti.
Savcının mütaalası
Mahkeme Başkanı, talepler üzerine Cumhuriyet Savcısı Kamil Hondu'nun mütalaasını istedi. Hondu, avukatların, TMŞ'deki birimler ve polis isimlerinin yer aldığı liste dışındaki tüm taleplerinin reddedilmesini istedi. Mahkeme Başkanı Feke de, Prof. Dr. Fincancı hakkında başlatılan soruşturma dosyasının ve Yeter'in gözaltına alındığı sırada Tim-4'te görev yapan tüm polislerin isimlerinin istenmesi için duruşmanın ileri bir tarihe ertelenmesine karar verdi.
Polis gazetecileri engelledi
Duruşma sonrası, "Süleyman Yeter Ölümsüzdür" sloganları eşliğinde Adliye dışına çıkan kitlenin yapmak istediği basın açıklaması polis tarafından engellendi. Polisler, gazetecilerin de dışarı çıkmalarına ve fotoğraf çekmelerine izin vermedi. src=/resim/b1.gif width=5>
Başa dön


Ulucanlar Komisyonu belgelere ulaşamadı
TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Sema Tutar Pişkinsüt, Ulucanlar'daki Ankara Merkez Kapalı Cezaevi'ndeki olayları araştırmak üzere kurulan Alt Komisyon'un gerekli belgelere ulaşamadığını, bu nedenle de olay hakkındaki raporun henüz hazırlanamadığını bildirdi.
Pişkinsüt, basına kapalı olarak yapılan komisyon toplantısının ardından gazetecilere bilgi verdi. Pişkinsüt, 5 Ekim 1999'da Ulucanlar Cezaevi'nde meydana gelen olaylar hakkındaki iddiaları araştırmak için bir Alt Komisyon oluşturduklarını hatırlattı. Pişkinsüt, dünkü toplantıda Alt Komisyon çalışmalarının değerlendirildiğini bildirdi. Raporun bir an önce oluşturulmasını arzuladıklarını söyleyen Pişkinsüt, Alt Komisyon'un, Adli Tıp fotoğrafları ve Adalet Bakanlığı ile mahkûmlar arasında yapıldığı söylenen protokole ulaşamadığını kaydetti. Olaylar sonucunda dava açıldığını belirten Pişkinsüt, savcının bütün delilleri topladığını ve Alt Komisyon'un bunları da elde edemediğini kaydederek, TBMM'de daha önce oluşturulan cezaevi raporlarının da Meclis Başkanlığı'nca kendilerine gönderilmediğini bildirdi.
İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Pişkinsüt, Alt Komisyon üyelerinin raporun oluşturulamamasına gerekçe olarak bunları belirtmeleri üzerine, neleri somut olarak gördüklerini, hangi konularda aynı görüşün paylaşıldığını, hangi konularda uzlaşma sağlayamadıklarını yazarak Alt Komisyon'un raporunu oluşturmasını istediklerini belirtti. Pişkinsüt, Alt Komisyon'un sadece Ulucanlar Cezaevi'ndeki olaylar üzerinde değil, F tipi cezaevlerinin soruna çözüm olup olamayacağına ilişkin de çalışma yaptığını kaydederek, hazırlanacak raporun önemli bir rapor olacağını söyledi.
Sema Tutar Pişkinsüt, ABD Dışişleri Bakanlığı Demokrasi, Haklar ve İşçi Hakları Bürosu Daire Başkan Yardımcısı Robert Norman ile İsveç Dışişleri Bakanı Anna Link'in komisyonu ziyaretleri hakkında üyelere bilgi verdiğini de kaydetti.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Diyarbakır'da polis terörü

SONRAKİ HABER

Kırşehir’de AKP’liler MHP’li adayın kardeşine saldırdı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa