18 Ağustos 2011 09:46

Koyun vebasına karşı karantina

KIRŞEHİR’in Mucur ilçesi Yeşilhisar köyünde koyun vebası hastalığına karşı tedbir alındı. Havyan giriş çıkışları yasaklanan köy karantina altına alındı.Mucur ilçe Tarım Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, ilçeye bağlı Yeşilhisar köyünde k&uum

Koyun vebasına karşı karantina

Paylaş

KIRŞEHİR’in Mucur ilçesi Yeşilhisar köyünde koyun vebası hastalığına karşı tedbir alındı. Havyan giriş çıkışları yasaklanan köy karantina altına alındı.

Mucur ilçe Tarım Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, ilçeye bağlı Yeşilhisar köyünde küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan Ramazan Kaya’nın hayvanlarının öldüğünü bildirmesi üzerine inceleme başlatıldı.

Kaya’nın ithal olarak aldığı hayvanlardan bir kısmını başka üreticilere sattığı ve 300’e yakın hayvanın hastalık nedeniyle öldüğü belirlendi. Kulak küpelerine göre Bulgaristan’dan getirtildiği tahmin edilen küçükbaş hayvanlar, Mucur Belediyesi tarafından gömülerek üzeri kireçle örtüldü.

Hastalığın bulaşıcı ve salgın olma ihtimaline karşın Ramazan Kaya’ya ait 950 koyun ve kuzu ile çevre köylerdeki 3 bin 931 adet küçükbaş hayvan aşılandı. Yeşilhisar köyüne küçükbaş hayvan giriş çıkışı da yasaklandı. Ankara Etlik Merkez Veteriner Kontrol Araştırma Enstitüsünden gelen tetkik sonuçlarına göre hastalığın koyun-keçi vebası olduğu tespit edildi. Karantina tedbirlerinin hastalık ortadan kalkıncaya kadar devam edeceği kaydedildi. (KIRŞEHİR)

ÖNCEKİ HABER

Sporda sürpriz istifa

SONRAKİ HABER

İsrail'den Suriye'deki İran hedeflerine saldırı: 4 ölü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa