Fotoğraf: AA

Kale yine korkuttu

Kültür Bakanlığı ile Altındağ Belediyesi'nin, Ankara Kalesi'nin ölüm saçan kayalarına umarsızlığı devam ediyor. Altındağ Belediye Başkanı Ziya Kahraman'ın, "Güvendesiniz" dediği evin odunluğu, düşen kayalarla yerle bir oldu.

Kale yine korkuttu
Jülide Kalıç
Ankara Kalesi surları yoğun kar ve yağmurun etkisiyle yıkılmaya devam ederken, Kültür Bakanlığı ve Altındağ Belediyesi'nin ölüm saçan kayalara ilgisizliği devam ediyor. Yoğun yağış nedeniyle iyice yerlerinden oynayan kayalar, önceki gün de Altındağ Belediye Başkanı Ziya Kahraman'ın, "Sizin eve bir şey olmaz, güvendesiniz" dediği evin üzerine yıkıldı. Hatice ve Bektaş Bozkuş geçtiğimiz günlerde gazetemizde yayınlanan haberde, kendi canlarının da tehlikede olduğuna işaret etmişti.
Geçen ay kayaların yıkılmasıyla mutfağında yemek hazırlarken ölüme yakalanan Fahriye Bozkuş'un akrabaları Bektaş ve Hatice Bozkuş, sur eteğindeki evlerinin kayaların altında kalması tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu dile getirmelerine rağmen hiçbir yetkili bu soruna kulak asmadı. Bir can alıp bir canı da yaralı bırakan Ankara Kalesi'nin surlarına hâlâ bir yetkili gelip onarım başlatmazken, Ziya Kahraman'ın "yıkılmaz" dediği kayalar yıkılmaya devam edip Bozkuş ailesinin odunluğunu yerle bir etti.
Olayın bildirilmesi üzerine bölgeye gelen Altındağ Belediyesi görevlileri ise "Burası SİT Alanı elimizden bir şey gelmez" deyip çekip gittiler. Eşi Fahriye Bozkuş'u kaybeden Mehmet Bozkuş ise Kültür Bakanlığı ve Altındağ Belediyesi'ne tazminat davası açmaya hazırlanıyor.
Önceki gün sabah saatlerinde gerçekleşen olayda şans eseri kurtulan Bozkuş ailesi ise hangi yetkilinin kapısını çalacağını şaşırmış durumda. Belediyenin başka bir yer göstermemesi nedeniyle evlerinde ölümle burun buruna yaşayan Bozkuş ailesi, yetkililerin insan canını hiçe saymasından yakınarak, kendilerine oturacakları bir ev gösterilmesini istiyor.
Bakanlık dikkate almıyor
Ankara Kalesi'ni Koruma ve Tanıtma Derneği Başkanı ve aynı zamanda tarih öğretmeni olan Hicran Aktay Şenkal ise kale civarı ve surların bakım/onarımı için birçok kez Kültür Bakanlığı'na başvurduklarını ancak bakanlığın başvuruları dikkate almadığını belirtti. Birçok kültürün mirası olan kalenin en yetkili makam olan Kültür Bakanlığı'nca ihmal edilmesini eleştiren Şenkal, surların daha fazla can almadan Kültür Bakanlığı tarafından onarılmasının zorunlu olduğuna işaret etti. Kale surlarının eteğinde yaşayan insanların gidecek başka yerleri olmadığından mecburen bu evlerde yaşadığına dikkat çeken Şenkal, 700 yıllık surların bakım yapılmaz ise çökmeye mahkûm olduğunu dile getirdi.
Surların onarılmaması nedeniyle hem tarihin yıkımının hem de insanların yıkımının söz konusu olduğunu vurgulayan Şenkal, mağdur olan insanlara tapulu evlerinin karşılığında yer gösterilmesi ve onarımın bir an önce başlatılması gerektiğini belirtti.
www.evrensel.net