Haklarımızdan taviz vermeyeceğiz

Toplusözleşmelerde bütün yükü işçiye yükleme söz konusu olursa, işçiler yasalardan doğan haklarını kulanacaklar. Bu haklarımızı sonuna kadar kullanacağız.

Haklarımızdan taviz vermeyeceğiz
Kamil Şanverdi
Genel-İş Sendikası Genel Başkanı İsmail Hakkı Önal, toplu iş sözleşme görüşmelerinde bütün yükün işçiye bırakılması halinde, yasalardan doğan haklarını kullanacaklarını söyledi. Belediye başkanlarını "Yasal haklarımızı sonuna kadar kullanacağız" ifadeleriyle uyaran Önal, hükümetin programıyla denk düşen politikaları kabul etmelerinin mümkün olmadığını dile getirdi. Önal, belediye başkanları tarafından önerilen; "yüzde 15 artı yüzde 10" gibi bir formülü kabul etmeyeceklerini vurguladı. Belediyelerde yaşanan sorunlar, mart ayında başlayacak olan toplusözleşme görüşmeleri ve hükümetin emekçi düşmanı politikaları hakkında gazetemize açıklamalarda bulunan Genel-İş Genel Başkanı İsmail Hakkı Önal, hükümetin enflasyonu düşürme adına faturayı yine emekçilere çıkarmaya çalıştığına dikkat çekti.
'Bir insandan bir post çıkar'
"Hükümet işçinin ve emekçinin maaşlarından kısarak, kesintiler yaparak enflasyonun düşeceğini iddia ediyor ve bunu önümüze koyuyor. Biz onlara da zaman zaman söylüyoruz. Bir insandan bir post çıkar iki tane post çıkmaz. Bugüne kadar işçiler birçok fedakârlıkta bulundu ve bulunuyor. Ancak bundan sonra fedakârlık yapacak gücü kalmadı" ifadeleriyle hükümetin politikalarını eleştiren Önal, belediye başkanlarının da hükümetin polikaları doğrultusunda hareket ettiğini kaydetti.
Toplusözleşme görüşmelerinde işlerinin zor olduğunu ve belediye başkanlarının kendilerine "Hükümetin bu politikasını değiştirmesi gerekir, biz size yüksek ücret veremeyiz, verdiğimiz an bizim de gelirimizi keserler, bizde İller Bankası'ndan gelen parayla hizmet yapmaya çalışıyoruz" dediklerini anımsatan Önal, sözlerine şöyle devam etti; "Biz bunları kabul etmiyoruz, hiç gerekçe sunulamaz. Çünkü belediyeler kamu hizmetidir, bu hizmeti üretenlerin emeği kadar pay alması gerekiyor. Toplusözleşmelerde bütün yükü işçiye yükleme söz konusu olursa, işçilerde yasalardan doğan haklarını kullanacaklar. Biz bu haklarımızı sonuna kadar kullanacağız. Bu nedenle hükümetin programıyla denk düşen politikaları kabul etmiyoruz. Yüzde 15 artı yüzde 10 gibi bir formülü kabul etmemiz mümkün değildir. Bunuda ne kadar gerçekleştirdiğimizide önümüzdeki günler gösterecek"
'MHP ile uyuşmama doğal'
Özellikle MHP'li belediye başkanlarının Genel-İş Sendikası'na tahammül edemediklerini söyleyen Önal, Genel-İş'in "sağcı belediyeler" ile uyuşmamasının "doğal" olduğunu belirtti. Genel-İş Sendikası'nın yerine getirilmek istenen diğer sendikaların yapısına bakılması gerektiğine işaret eden Önal, " 'Sendikacının sağcısı, solcusu olmaz' sözüne katılmıyorum. Çünkü sendikalar işçi sınıfını temsil etmektedir. Bu nedenle sağcı olması tabiatın nesnesine ters düşmektedir. Sendikalar tabii ki solcu olacaklar. Emek sermaye çatışması dünyanın hiçbir yerinde bitmediğine ve bitmeyeceğine göre, sendikaların solcu olması mümkündür ve böyle devam edecektir" diye konuştu.
Partilerde mücadele
Hükümetin IMF politikalarını yasalaştırmaya çalıştığını dile getiren Önal, "Hükümete karşı emek kesiminin birleşik bir cephe oluşturması gerekmektedir. Her türlü eylem kararları alınarak hayata geçirilmelidir. Bu noktada kaytaran sendikalar vardır. Örneğin Türk-İş gibi örgütler, bu mücadelenin içinde görünmekle birlikte, mücadeleye gerçekten katkı sunmadığı artık kamuoyu tarafından biliniyor" iddiasında bulundu. "Sendikalarında, sadece ekonomik çıkarları gözetme gibi bir yanı var. Bunun kırılması gerekir. Oysa ekonomik mücadelenin yanında, mutlak suretle siyasal mücadele verilmesi gerekiyor" diyen Önal, sözlerine şöyle bitirdi; "Sendikaların legal siyasi partilerin çatısı altında mücadele etmeleri gerekir."
www.evrensel.net