19 Şubat 2000 22:00

Bilim adamlarına soruşturma baskısı

YÖK baskısı altında, eleştirmeyen, sisteme muhalefet etmeyen ve sermayenin yararına çalışmaya zorlanan öğretim üyelerine keyfi gerekçelerle soruşturmalar açılıyor.

Paylaş
Bilim adamlarına soruşturma baskısı
İstanbul'daki üniversitelerin öğretim üyeleri, Prof. Dr. Bülent Tanör hakkında, TÜSİAD için hazırladığı "Demokratik Standartların Yükseltilmesi" adlı rapora karşılık aldığı telif ücretini, üniversitenin döner sermayesine yatırmadığı gerekçesiyle soruşturma başlatan İstanbul Üniversitesi (İÜ) Rektörlüğü'nü kınadılar.
Öğretim Elemanları Sendikası (ÖES) ile Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği'nin düzenlediği ve çok sayıda öğretim üyesinin katıldığı ortak basın toplantısında konuşan İÜ Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Bülent Tanör, Türkiye'de üniversitelerin, 1950 ve '60'lardaki DP iktidarı ile 12 Mart ve 12 Eylül dönemlerindeki gibi dışarıdan baskı altına alındığını belirterek, "Bu münferit bir olay değil. Bu kez baskı içeriden geliyor. Üniversiteler açısından daha zor ve tehlikeli bir dönemdeyiz. Çünkü bu baskının -öğretim üyeleri hakkında çıkarılan disiplin yönetmeliği gibi- yasal dayanakları da oluşturulmuş" dedi.
Gençler mücadeleden uzak
Tanör, oluşturulan kurum ve kuralların üniversitelerde bazı kişilere 'beylikler' verdiğine dikkat çekerek, öğretim üyelerinin bir kısmının güç kazanma kaygısıyla bu 'bey'lere yanaşmasının da düşündürücü olduğunu kaydetti. Gençlerin de hiçbir güvenceye sahip olmadıkları için pasif kaldıklarını ve mücadeleden kaçış halinde olduklarını ifade eden Tanör, "Sistem kendine uygun insan tipini oluşturma yolunda önemli adımlar atmıştır. Ancak bizim de tarihten gelen birikimimizle bu sorunları aşacağımıza inanıyorum. Sonuçta galip gelen haklılar cephesi olacaktır" diye konuştu.
Bugüne kadar TÜSİAD için YÖK Başkanı Kemal Gürüz'ün de içinde bulunduğu 150 öğretim üyesinin araştırma yaptığını aktaran Tanör, araştırma karşılığında alınan ücretin döner sermayeye yatırılması için, yönetmeliklere göre özel kuruluşun üniversiteye başvurusundan sonra üniversitenin birini görevlendirmesi gerektiğini belirterek, "İÜ Rektörlüğü bağımsız olarak yaptığım araştırma sonucu aldığım telif ücretini döner sermayeye yatırmadığım gibi bir bahane ile beni ihraç etmek istiyor" dedi.
Üniversiter geleneklere aykırı
Daha sonra söz alan ÖES Genel Başkanı Prof. Dr. İzzettin Önder ise, ÖES Onur Kurulu Üyesi Bülent Tanör hakkında açılan soruşturmanın anlaşılmaz ve kabul edilemez olduğunu belirterek, "Soruşturmanın neye dayanarak açıldığı açıklanmamaktadır. Eğer iki yıl önce çıkarılan disiplin yönetmeliği dayanak alınmışsa bilinmesi gerekir ki ÖES öncülüğünde birçok öğretim üyesi toplu olarak yönetmeliğin iptali için davalar açmış ve 'yürütmeyi durdurma kararları' almıştır. Tanör hakkında açılan tahkikatı kınıyoruz ve üniversite yönetiminin doğal hukuka ve üniversiter geleneklere sığmayan bu davranıştan geri adım atmasını talep ediyoruz" diye konuştu.
Hocalar cezalandırılıyor
Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği Başkanı Prof. Dr. Kadir Erdin de üniversitelerin 12 Eylül'ü hatırlatan birçok baskı ile karşı karşıya olduğunu anlattı. Prof. Erdin, İÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Celal Erçıkan'ın kampüse sokulmadığını, Ege Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hüseyin Yıldıran'ın da izinsiz il dışına çıktığı için kınama cezası aldığını hatırlattı. Hüseyin Yıldıran'ın Uşak Eşme'de TÜPRAG adlı şirketin siyanürle altın çıkarmak istediği köyleri ziyaret ettiğini ve köylülerin sorularını cevaplandırdığını, daha sonra ise Uşak Valiliği emri ile gözaltına alındığını anlatan Prof. Erdin, Ege Üniversitesi'nin de Yıldıran'a 1930'lardan kalma bir yasaya dayanarak 'izin almadan il dışına çıktığı için' kınama cezası verdiğini ve hangi örgüte üye olduğunu sorduğunu kaydetti.
Basın toplantısında İstanbul Barosu Başkanı Yücel Sayman da bir konuşma yaptı.
Destek verenler...
Toplantıya şu öğretim üyeleri katılarak destek verdi: Prof. Dr. Tahsin Yeşildere, Prof. Dr. Öget Ökten Tanör, Prof. Dr. Burhan Şenatalar, Prof. Dr. Gencay Gürsoy, Prof. Dr. Aysel Çelikel, Prof. Dr. Ülkü Azrak, Prof. Dr. Celal Erçıkan, Prof. Dr. Coşkun Özdemir, Doç. Dr. Günhan Türkmen, Dr. Cengiz Arın; BÜ'den Prof. Dr. Alpar Sevgen, Prof. Dr. Cevza Sevgen, Prof. Dr. Nihat Talay, Doç. Dr. Fatma Gök, Doç. Dr. Şemsa Özer; MÜ'den Doç Dr. Kuvvet Lordoğlu, Yrd. Doç. Dr. Mehmet Türkay ile YTÜ öğretim görevlileri. src=/resim/b1.gif width=5>
Başa dön


İHD gazetemize kapatma cezasını kınadı
İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi'nin, Yüksel Caddesi'ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde her hafta yinelediği "Ülkeyi çetelerden, muhalifleri cezaevinden kurtaralım" konulu oturma eyleminin 113'ncüsü dün yapıldı. Eylemde konuşan İHD Ankara Şube Sekreteri İlhami Yaban, basın ve düşünce özgürlüğü ihlallerinin gündemden hiç düşmediğine dikkat çekerek, Evrensel Gazetesi eski Yazıişleri Müdürü Tuncay Seyman'a verilen para cezasını ve gazeteye verilen 10 günlük kapatma cezasının yanı sıra, Özgür Bakış gazetesinin dağıttığı 'Kürtler' kitabının toplatılmasını kınadı.
100'ü aşkın kişinin katıldığı eylemde Yaban, 22 Şubat'ta Ankara 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek olan Ulucanlar davasına tüm duyarlı kesimlere katılım çağrısında bulundu.
Eylem, "Zindanlar yıkılsın, tutsaklara özgürlük", "Hücreleri parçala, tutsaklara sahip çık" sloganları ve alkışlarla İHD'ye yürünmesi ile sona erdi.
ÖNCEKİ HABER

Viyana'da dev protesto

SONRAKİ HABER

Karaman belediye başkan adayları kim, önceki seçimlerde ne oldu?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa