Siyanürcüler hazır yetkililer sessiz

Siyanür felaketi, Tuna Nehri üzerinden Karadeniz'e ulaşıyor. Ancak, Türkiye'nin dört bir yanında 40'tan fazla altın tekeli, siyanürlü altın aramak için hazırlık yapıyor.

Siyanürcüler hazır yetkililer sessiz
Romanya'da yaşanan siyanür felaketi, siyanürün Tuna Nehri üzerinden Karadeniz'e ulaşması dışında da, tüm Türkiye'yi tehdit eden büyük bir tehlikeyi gündeme getirdi. Türkiye'de siyanürlü altın aranması için 50 ön işletme, 40'tan fazla da işletme ruhsatı verildiği açıklandı. Bergama köylüleri, siyanüre karşı verdikleri mücadeleyi sürdürürken, Türkiye'nin dört bir yanında siyanürlü altın üretimine geçilmesi gündemde. Artvin ve Çanakkale'de bir araya gelen kitle örgütleri ve siyasi partiler, "Romanya'da yaşanan olaylar ileriki günlerde eğer engel olunmaz ise Artvin, Bergama, Kütahya ve Gümüşhane'de de yaşanacak" uyarısı yaptılar ve "Ülke cehenneme dönmeden Çan'a, Bergama'ya, Akkuyu'ya göz diken tüm emperyalist kuruluşların çekip gitmesini" istediler. Kimyasal Madenciliğe Karşı Sivil İnisiyatif (KİMDAKSİ)'in verdiği bilgilere göre; Türkiye Maden İşleri Genel Müdürlüğü, siyanürlü altın üretimi için 50'nin üzerinde ön işletme ve 40'tan fazla işletme ruhsatı verdi. Enerji Bakanlığı'na bağlı Maden İşleri Genel Müdürlüğü'nün ruhsat verdiği şirketler arasında, Romanya'daki felakete neden olan şirketin ülkemizdeki yakın akrabaları Eurogold, Tüprag, Cominco, AMDC gibi şirketler de bulunuyor.
Toplu ölümlere zemin hazırlar
KİMDAKSİ tarafından yapılan açıklamada, Romanya'nın Baima Mare Altın madenindeki siyanür ile kurşun ve arsenik gibi ağır metallerle dolu Atık Barajı'nın taşması sonucu meydana gelen çevre felaketinin boyutlarının her geçen dakika arttığı ve yıllarca da artmaya devam edeceği vurgulandı. Açıklamada, Tisa ve Tuna nehirleri ile çevresindeki canlı yaşamı yok eden ve besin zinciri ile insanlara geçecek olan ağır metallerin, önümüzdeki yıllarda başta kanser olmak üzere çeşitli hastalıklara ve toplu ölümlere zemin hazırlayacağı dile getirildi.
'Engel olmazsak, burada da olacak'
Artvin'deki kitle örgütleri ile siyasi partiler Yeşil Artvin Derneği öncülüğünde, Romanya'daki heyelanın ardından meydana gelen Tuna Nehri'ne siyanür sızıntısını, protesto ettiler. Yeşil Artvin Derneği Başkanı Necati Altun, Artvin Belediye Başkanı Emin Özgün ile ANAP, DYP, CHP, DSP, FP, MHP, ÖDP il başkanları ve bazı kitle örgütlerinin temsilcilerinin desteği ile basın toplantısı düzenledi. Altun, Romanya'da meydana gelen siyanür sızıntısıyla Karadeniz'in de tehlike altında kaldığını belirterek, "Romanya'da yaşanan olaylar ileriki günlerde eğer engel olunmazsa Artvin, Bergama, Kütahya ve Gümüşhane'de de yaşanacak. Bunun için Artvin halkı olarak bizler, 'Bir musibet, bin nasihattan iyidir' diyerek yetkilileri tekrar uyarmak istiyoruz" dedi. Belediye Başkanı Özgün de, belediye olarak derneğin çalışmalarına destek verdiklerini belirterek, Artvin'in üstündeki altının altındakinden daha değerli olduğu görüşüne katıldığını kaydetti.
'Bergamalılar yüz bin kere haklı'
Öte yandan, Çanakkale'de Demokrasi Okulu'nda önceki gün bir araya gelen, Çevre Gönüllüleri Derneği, 18 Mart Üniversitesi Coğrafya ve Çevre Topluluğu temsilcileri ile, çevreseverler Romanya'da altın madeninden sızarak Tisa Nehri'ne karışan ölümcül siyanür dolayısıyla, siyanürle altın aranmasını lanetledi.
Eylemciler adına Halil Dalmış tarafından yapılan açıklamada, "Şimdi nehir yatağından ölüm akıyor. Siyanürlü felaket süratle Karadeniz'in katline koşuyor. Bu vurdumduymazlık devam ederse, pek yakında siyanürle, radyasyonla, ağır metallerle, asit yağmurlarıyla denizlerimizi ve karalarımızı kaybedeceğiz" dedi. Bergamalıların 100 bin kere haklı çıktığını vurgulayan Dalmış, ülke cehenneme dönmeden Çan'a, Bergama'ya, Akkuyu'ya göz diken tüm emperyalist kuruluşların çekip gitmesini istedi.
www.evrensel.net