Tecavüzcü asker nihayet yargıç önünde

Kosova'da 11 yaşında küçük bir kız çocuğunu tecavüz ederek öldüren ABD'li askerin sözleri ibret verici: "Üçüncü dünya ülkelerinde bu işlerden sıyrılmak kolay oluyor."

Tecavüzcü asker nihayet yargıç önünde
Kosova'da 11 yaşında bir Arnavut kıza tecavüz edip vahşice öldüren Amerikalı asker, nihayet yargıç önüne çıkarıldı. Kosova'da yapılan duruşma sırasında, tecavüz olayıyla bağlantılı ikinci bir Amerikalı askerin de sorgulandığı öğrenildi.
ABD 504. Paraşütçü Piyade Alayı'nda görevli 35 yaşındaki Çavuş Frank J. Ronghi, Kosova'nın güneyindeki Vitina şehrinde, tecavüz ettiği Merita Şabeu adlı küçük kızın cesedinin bulunması üzerine, 13 Ocak'ta gözaltına alınmıştı. Önceki gün ilk kez yargıç karşısına çıkan çavuş, yapılan "ön duruşma"da sorgulandı. ABD'li sapık askerin askeri mahkemeye çıkartılıp çıkartılmayacağı ise henüz belli bile değil.
Tecavüz suçlaması yok!
Ronghi'nin taammüden cinayet ve "bir çocukla uygunsuz edimlerde bulunmak" suçlamasıyla karşı karşıya olduğu ve tecavüz suçlamasında bulunulmayacağı öğrenildi. ABD ordusunun "namusunu" kurtarmak amacını taşıyan bu manevraya rağmen, Ronghi suçlu bulunduğu takdirde idam cezasına çarptırılabilecek.
Cinayetin tanıkları dinlenirken, ikinci bir ABD'li erin de, Çavuş Ronghi ile birlikte hareket ettiği ve cesedin gömülmesine yardımcı olduğu ortaya çıktı. Adı açıklanmayan ve duruşmaya getirilmeyen askerin "soruşturma altında" olduğu belirtildi.
'Bunlar yalnız dolaşmaz'
Duruşmada, öldürülen Merita'nın annesi Ramziye ve babası Hamdi Şabeu ile amcası Rıfat Samakova da dinlendi. Anne-baba, çocuklarının katilini ilk kez burada gördüler. Merita'nın ailesi, ABD askerlerinin hiçbir zaman yalnız dolaşmadıklarına dikkat çekerek, tecavüzün tek bir asker tarafından gerçekleştirildiğine inanmadıklarını vurguladılar.
Beş saat süren duruşmada sapık askerin hiç konuşmadığı dikkat çekerken, cinayete dair birçok ayrıntı ele alınmadı.
ABD ordusundan askeri yetkililer ise, yargıçtan, tanıkların isimlerinin açıklanmamasını istediler. Bu talebin kabul edilmesinden sonra, duruşmayı izleyen Amerikalı medya mensuplarından "haberlerinde isim belirtmeme" sözü alındı.
Körfez'de ne yapmıştı?
Tanıklık yapan Amerikan askerleri, çavuş ve suç ortağı erin, tecavüz ettikleri çocuğun cesedini nasıl ortadan kaldırmaya çalıştıklarını anlattılar. Suç ortağı er ise, Çavuş Ronghi'nin kendisine "çenesini kapamasını" söyledikten sonra, "bu tip işlerden sıyrılmanın üçüncü dünya ülkelerinde çok kolay olduğunu" anlattığını ifade etti. 35 yaşındaki Ronghi'nin bu sözleri, daha önce görev aldığı diğer ABD işgallerinde de benzer suçlar işlediği kuşkusunu doğurdu. Halen Almanya'daki bir ABD üssünde gözaltında tutulan Ronghi, 1991'de Körfez Savaşı'nda da görev yapmıştı. Ancak mahkeme bu konuda herhangi bir soru sorma ihtiyacı hissetmedi.
Sapık asker ve avukatlarının suçlamaları büyük oranda kabul edecekleri, ancak suçun "taammüden işlenmediğini" öne sürecekleri sanılıyor.
Ön duruşmada elde edilen kanıtların değerlendirilmesinden sonra, birkaç hafta içinde özel bir mahkemeye tavsiyede bulunulacağı ve davanın askeri yargıya götürülüp götürülmeyeceğinin bu aşamada saptanacağı belirtiliyor.
Ronghi ile aynı Amerikan birliğinden bazı askerler de, Vitina halkına yönelik tavırlarından ötürü "kötü muamele" ve "uygunsuz davranış" suçlamalarıyla yargılanıyor.
www.evrensel.net