'Demokrasiyi işçi sınıfı getirecek'

Alaattin Karahan'ın Hava İkmal Bakım Merkezi'ndeki işine geri dönmesinin engellenmesinden sonra Harb-İş Eskişehir Şubesi'nde başlayan açlık grevi sürüyor.

'Demokrasiyi işçi sınıfı getirecek'
Rahmi Emeç - Ali Baş
Türk Harb-İş Sendikası eski Genel Eğitim ve Teşkilatlandırma Sekreteri Alaattin Karahan'ın, Eskişehir Hava İkmal Bakım Merkezi'ndeki işine geri dönmesinin engellenmesinden sonra Harb-İş Eskişehir Şubesi'nde başlayan açlık grevi ve destekler sürüyor.
Eskişehir Hava İkmal Bakım Merkezi'nde 14 yıl çalıştıktan sonra 1992-1999 tarihlerin arasında Harb-İş Sendikası Genel Merkezi'nde Genel Eğitim ve Teşkilatlandırma Sekreteri olarak görev yapan Karahan, tekrar işine dönmek için başvuru yaptığında kendisine, "İşe dönmek için verdiğiniz dilekçeniz incelenmiş, işe dönüşünüz uygun görülmemiştir" yanıtının verildiğini belirtti. Karahan, "Sendikal mücadele sadece koltukla yapılmaz, sınıf mücadelesi her alanda yapılır. Ben de bundan sonra bu mücadelede yine en ön saflarda yer tutacağımı söylüyorum. Şunu da açıkça söylüyorum, demokrasiyi postallar değil, işçi sınıfı getirecektir"dedi.
İşe alınmamasıyla ilgili sorularımızı yanıtlarken, gece tarikat liderlerinden talimat alıp, gündüz de yalakalık yapmak için yakalarına Atatürk rozeti takmadıklarını söyleyen Karahan, "Bu ülkenin daha çağdaş, daha demokratik, daha aydın olması için, her türlü haksızlığa karşı çıktık. Bunun bedeli olacak tabii." dedi.
Bir yıl önce karar alındı
Karahan, kendisiyle ilgili kararın geçen yıl aralık ayında Ankara'da Hava Lojistik Komutanlığı tarafından düzenlenen 'İş Hukuku Güncel Sorunları' toplantısında alındığını belirtiyor. Bu toplantıda hazırlanan sonuç bildirgesinde sendika yönetim kademelerinde görev alan 'sakıcalı/şüpheli kişilerin tekrar göreve dönmeleri gerektiğinde bunun engellenmesi'nin istendiğini vurgulayan Karahan, kararın kendisiyle sınırlı kalmadığını söyledi.
www.evrensel.net