19 Şubat 2000 03:00

Hizbullah ana davası Diyarbakır DGM'de

Üst düzey sorumluları ve onlarca üyesi gözaltına alınan Hizbullah örgütü için açılacak ana dava konusunda Diyarbakır DGM hazırlıklara başladı.

Paylaş
Hizbullah ana davası Diyarbakır DGM'de
Hizbullah'a yönelik yurt genelinde başlatılan operasyonlar devam ederken, yakalanan ve üst düzey sorumlularının da aralarında bulunduğu örgütle ilgili ana dava, Diyarbakır DGM Başsavcılığı'nca açılacak. Başsavcılık, bu amaçla Diyarbakır'da saldırılarda bulunmuş olan tüm sanıkların hazırlık evrakını istemeye başladı.
17 Ocak'ta İstanbul Beykoz'da düzenlenen operasyonda, örgüt lideri Hüseyin Velioğlu'nun öldürülmesi, Edip Gümüş ve Cemal Tutar'ın yakalanmasından sonra yurt genelinde Hizbullah'a yönelik başlatılan operasyonlar devam ederken, yakalanan örgüt mensuplarıyla ilgili iddianamelerin hazırlanması çalışmaları da sürdürülüyor.
Hazırlıklar başladı
Hizbullah'ın geçmiş dönemlerde yoğun faaliyet gösterdiği ve silahlı saldırılarda bulunduğu Güneydoğu'da sürdürülen operasyonlarda bugüne kadar yakalanan 897 Hizbullah mensubundan 395'i, sevk edildikleri adli mercilerce tutuklanırken, ana davanın Diyarbakır'da görülmesi amacıyla da hazırlıklara başlandı.
DGM Başsavcılığı yetkilileri, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Diyarbakır'da geçmiş dönemlerde eylemi olan örgüt mensuplarının dosyalarının istenmesine başlandığını kaydettiler. Hizbullah'ın çıkış yeri olması nedeniyle örgütün tüm üst düzey sorumlularının da ana davada sanık olarak yargılanacaklarını belirten yetkililer, şöyle dediler: "Diyarbakır'da yapılması kararlaştırılan ana davayla ilgili hazırlık çalışmalarımıza başladık. Bu davada, örgütün yakalanan üst düzey sorumlularının yanı sıra Diyarbakır'da eylem yapan sanıklar da yer alacak. Oldukça geniş kapsamlı bir iddianame hazırlanacak. Ana davayla ilgili başlattığımız çalışmalar çerçevesinde, örgütün sözde askeri kanat sorumlusu Mahmut Demir ile ilgili hazırlık evrakı Ankara DGM Başsavcılığı'ndan, Adıyaman'da yakalanan ve Diyarbakır'daki mezar evleri gösteren Abdülkudüs Yersiz'in hazırlık dosyası da Malatya DGM Başsavcılığı'ndan istendi. Bunlara benzer, Diyarbakır'da eylem yapan diğer tüm sanıkların hazırlık dosyaları istenerek, burada birleştirilecek".
'Pişmanlık' başvuruları
Öte yandan, Hizbullah yöneticilerinin peş peşe Pişmanlık Yasası'ndan yararlanmak amacıyla dilekçeler vermeye başladığı bildirildi. Başvuru dilekçeleri Diyarbakır DGM Başsavcılığı'nca incelemeye alınırken, örgüt hakkında ilk kez itiraflarda bulunan ve halen Diyarbakır 3 Nolu DGM'de yargılanan Abdülaziz Tunç'un yaptığı başvuruya olumlu yanıt verildi.
Pişmanlık Yasası'ndan yararlanmak amacıyla yaptığı başvurunun İçişleri Bakanlığı'nca olumlu karşılanmasıyla, örgütte başvurusu olumlu karşılanan ilk sanık, Abdülaziz Tunç oldu.
Yetkililer, İstanbul Beykoz'da yakalanan örgütün üst düzey sorumluları Edip Gümüş ve Cemal Tutar'ın da aralarında bulunduğu 10'un üzerindeki örgüt mensubunun Pişmanlık Yasası'ndan yararlanmak amacıyla yaptığı başvuruların incelendiğini söylediler.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Yılmaz, FP ile

SONRAKİ HABER

Fenerbahçe-Galatasaray derbisi 14 Nisan Pazar günü oynanacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa