'POAŞ halkındır, sattırmayız'

Petrol-İş Sendikası üyesi işçiler, POAŞ'ın 59. kuruluş yıldönümü etkinliklerine katılmayarak, çeşitli illerde yaptıkları eylemlerle özelleştirmeyi protesto ettiler.

'POAŞ halkındır, sattırmayız'
Petrol Ofisi AŞ (POAŞ)'nin 59. kuruluş yıldönümü etkinliklerine katılmayan işçiler, işyerlerinin özelleştirilmesi girişimlerini protesto ettiler. Petrol-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın, POAŞ'ın özelleştirilmesine karşı verdikleri mücadeleyi sürdüreceklerini, kendilerini destekleyecek örgütlerle birlikte hareket ederek "etkin ve sonuç alıcı eylemler yapacaklarını" bildirdi. Ankara'da POAŞ Genel Müdürlüğü önünde "POAŞ özelleştirilemez", "POAŞ halkındır, sattırmayız" ve "Halkın malından elinizi çekin" yazılı siyah önlükleriyle toplanan işçiler, "Özelleştirme yalan, sömürü talan", "İş ekmek yoksa, barış da yok", "Genel grev, genel direniş", "Direne direne kazanacağız", "POAŞ halkındır, satılamaz" sloganlarını atarak, POAŞ'ın satılmasına izin vermeyeceklerini bildirdiler.
Yabancı petrol tekellerine karşı halkın ve ulusal savunmanın gereksinimlerini karşılamak için kurulan ve geldiği noktada çok stratejik önemi bulunan POAŞ'ın "kelepir" niyetine satılmak istendiğini belirten Petrol-İş Ankara Şube Başkanı Musa Özkan, kurumu Türkiye'nin özgürlüğü ile eşdeğer tuttuklarını söyledi. Özkan, sadace POAŞ'ın özelleştirilmesine değil, tüm özelleştirmelere karşı olduklarını belirterek, "topyekûn karşı duruş" çağrısı yaptı.
Siyah önlükler giydiler
Petrol İş Aliağa Şubesi üyesi POAŞ, PETKİM ve TÜPRAŞ işçileri de, siyah önlük giyerek yaptıkları eylemle özelleştirmeyi protesto ettiler. Şube Başkanı İskender Büyükçolak, yaptığı açıklamada, POAŞ'ı yok etmek isteyenlerin kutlamalara katılmaları yönündeki davetlerini kabul etmediklerini belirterek, "POAŞ özelleştirildiğinde, stratejik önemi olan petrol ürünlerinin dağıtımı yerli, yabancı, tekelci sermayenin eline geçecektir" dedi. Büyükçolak, özelleştirmeye karşı mücadele etmekte kararlı olduklarının altını çizdi.
Yürüyüşe polis engeli
Petrol-İş Kocaeli Şubesi'ne üye işçiler, KESK üyesi kamu emekçilerinin, Lastik-İş, Harb-İş ve EMEP yönetici ve üyelerinin de desteğiyle POAŞ'ın özelleştirilmesini protesto ettiler. Çenesuyu mevkiinde bulunan Petrol Ofisi AŞ Kocaeli Bölge Müdürlüğü önünde toplanarak, buradan D-100 Karayolu'na doğru yürümek isteyen işçi ve memurlara polis engel oldu. Bunu üzerine Bölge Müdürlüğü önünde "Petrol Ofisi'nin özelleştirilmesine hayır" yazılı siyah önlük giyen işçiler, hükümet karşıtı sloganlar attı. Petrol-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Ali Ufuk Yaşar, işçilere hitaben yaptığı konuşmada, "Petrol Ofisi'nin özelleştirilmesi toplum ve ülke yararına değil, sadece yerli ve yabancı para babalarının çıkarınadır" dedi.
POAŞ, altın yumurtlayan tavuk
Petrol-İş Samsun Şubesi'ne üye işçiler de POAŞ'ın özelleştirilmesini protesto etmek amacıyla sabah saatlerinde Derbent yöresinde bulunan Petrol Ofisi Bölge Müdürlüğü'nde toplandı. Yapılan basın açıklamasında konuşan Türk-İş 6. Bölge Temsilcisi ve Petrol-İş Samsun Şube Başkanı Sebahattin Çam, şunları söyledi: "POAŞ, altın yumurtlayan tavuk gibidir. 1949 yılında ulusal çıkarlar göz önüne alınarak, yabancı şirketlere karşı kurulan ve kâr eden bu kuruluşun ısrarla özelleştirilmek istenmesine bir anlam veremiyoruz. Yılda 200 trilyon lira kâr eden bir kuruluşun özelleştirilmesine müsaade etmeyeceğiz." Petrol-İş üyesi azot fabrikası işçilerinin de destek verdiği eylem, pankartlarla işletme içinde yapılan yürüyüşün ardından sona erdi.
EMEP'ten destek
İskenderun'da POAŞ'ın özelleştirilmesine karşı başlatılan imza kampanyası önceki gün akşam saatlerinde sona erdi. Petrol-İş İskenderun Şubesi'ni ziyaret eden EMEP'liler, POAŞ'ın özelleştirilmesine karşı yapılan eylemleri desteklediklerini ilettiler. Şube Başkanı Nezir Genç de ziyaret sırasında yaptığı konuşmada, POAŞ'ın kilit noktasında olduğunu, burası özelleştirilirse ardından TÜPRAŞ, PETKİM ve BOTAŞ'ın geleceğini belirtti.
www.evrensel.net