18 Ağustos 2011 09:14

Erzin’de provokasyon

HATAY’ın Erzin ilçesinde yaşanan kavga, Kürt -Türk çatışmasına dönüştürülmek isteniyor. Yaşanan kavganın ardından bazı grupların olayı lince çevirme girişimlerine karşı ilçe gergin bekleyişe girdi.BDP Hatay İl Başkanı Mehmet İnsan, saldırının temel nedeninin Başbakan Erdoğan’ın yaptığı a&cced

Erzin’de provokasyon

Paylaş

HATAY’ın Erzin ilçesinde yaşanan kavga, Kürt -Türk çatışmasına dönüştürülmek isteniyor. Yaşanan kavganın ardından bazı grupların olayı lince çevirme girişimlerine karşı ilçe gergin bekleyişe girdi.

BDP Hatay İl Başkanı Mehmet İnsan, saldırının temel nedeninin Başbakan Erdoğan’ın yaptığı açıklamalar olduğunu söyledi.  Emek Partisi İlçe Başkanı Mehmet Özarslan, siyasal iktidarın, siyasal iklimi gerdiğini, çatışma ve savaş dili kullandığını, bu tablo içerisinde yaşanan her olayın bir Kürt -Türk çatışması olarak algılandığını belirtti.

Erzin İlçesi Mahmutlu Mahallesinde 3 gün önce, bir Kürt çocuğunun dövülmesi ile başlayan kavga, birileri tarafından Kürt- Türk kavgasına çevrilmek isteniyor. Mahallede bir araya gelen aşırı milliyetçi ırkçı bir grubun Kürtlere saldırdığı, Kürtlerin de karşılık vermesi üzerine olayların çıktığı söylemleri tansiyonları yükseltti. Mahmutlu mahallesindekilerin bir kısmıyla Urfalılar arasında bir haftadır süren gerginlik kavgaya dönüştü. Polisin nöbet tutuğu mahallede gerginlik sürerken, bu kavganın, bazı kesimler tarafından Kürt-Türk çatışmasına dönüştürülmek istendiği öğrenildi. Olayı Kürt -Türk çatışmasına çevirmek isteyen çevrelere mahalleliden yoğun tepki geldi. Erzin Kaymakamının çağrısıyla toplanan mahallesi sakinleri, yaşanan olaylarla ilgili değerlendirme yaptılar. Mahalle sakinleri toplantıda, 30 yıldan bu yana birlikte yaşadıkları komşularıyla herhangi bir kavga ve çatışma yaşamak istemediklerini belirtiler.  (Hatay/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Altın Portakal darbenin rövanşına çıkıyor

SONRAKİ HABER

Esenyurt'ta bir sitede el bombası ve mermiler bulundu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa