18 Şubat 2000 03:00

Hizbullah operasyonları

Hizbullah'a yönelik operasyonlar rutin bir şekilde devam ederken, Diyarbakır'da bir imam tutuklandı.

Paylaş
Hizbullah operasyonları
Hizbullah'a yönelik operasyonlar rutin bir şekilde devam ederken, Diyarbakır'da bir imam tutuklandı. Diyarbakır'da çıkartılan ve kimliği belirlenemeyen 6 kişi kimsesizler mezarlığında toprağa verildi. Yüksekova, Elazığ ve Adana'da operasyonlar sürerken, İran'dan Türkiye'ye giriş yapan TIR'larda yakalanan silahlarla Hizbullah operasyonlarında bulunan silahlar arasında karşılaştırma yapılacağı açıklandı.
Diyarbakır'ın Çınar ilçesinde örgütle bağlantısı bulunduğu belirlenen Yaprakbaşı köyü imamı Vahdettin Kaya, gözaltına alındı. Gözaltına alınan Kaya, polisteki sorgulamasının ardından Çınar Cumhuriyet Başsavcılığı'na çıkarıldı. Kaya, ifadesinin alınmasından sonra sevk edildiği Nöbetçi Mahkeme'ce tutuklandı. Hizbullah mensuplarının verdiği ifade doğrultusunda yapılan ceset arama çalışmalarında, önceki gün bulunan erkek cesedi üzerinde DNA testi yapılacak. Van Devlet Hastanesi Morgu'nda bekletilen cesedin, üniversite öğrencisi Tayfun Tokpınar'a ait olabileceği üzerinde duruluyor.
İstasyon Mahallesi'nde boş bir arazide sürdürülen kazı çalışmaları sırasında çıkarılan kemik parçalarının incelemesi yapıldı. Yüzüncü Yıl Üniversitesi laboratuvarlarında yapılan incelemede, kemik parçalarının bir hayvana ait olduğu kesinlik kazandı. Öte yandan Van'da, gözaltında bulunan 15 kişi, Van DGM Savcılığı'na sevk edildi.
Yüksekova'da 4 kişi tutuklandı
Yüksekova ilçesinde Hizbullah örgütüne yönelik düzenlenen operasyonlarda ise 5 kişi gözaltına alındı. İlçe Emniyet Müdürlüğü'ndeki sorgulamalarının ardından Adliye'ye sevk edilen kişilerden "Hüseyin" kod adlı Mehmet Reşit Özbek, Abdullah Durmazer, Akif Yalçın ve Necdet Durna tutuklandı, diğer 5 kişi tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Adana'da yürütülen, Hizbullah'a yönelik operasyonlarda, aralarında askeri ve siyasi kanat sorumlularının da bulunduğu 8 kişi yakalandı.
Silahlar incelenecek
İran'ın Kum kentinden yüklenerek Gürpınar Sınır Kapısı'ndan yurda sokulan 6 TIR'daki silahlarla, terör örgütü Hizbullah'a ait cephaneliklerde ele geçirilen silahların benzerlik taşıması üzerine, Diyarbakır DGM Başsavcılığı yetkililerince soruşturma yapılacağı bildirildi. Kum kentindeki bir askeri depodan yüklendiği bildirilen ve 3'ü Cilvegözü Sınır Kapısı'nda, 3'ü de Şanlıurfa'da durdurularak aranan 6 TIR'da ele geçirilen silahlar şöyle: "14 havan topu, 6 uçaksavar, 168 RPG roketi ve mermileri, 1132 torba barut, 10 bin 748 TNT kalıbı."
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

İsveçli bakan, TİHV ve İHD'yi ziyaret etti

SONRAKİ HABER

Uber'e erişimin engellenmesi davası 3 Temmuz'a ertelendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa