18 Ağustos 2011 09:13

Altın Portakal darbenin rövanşına çıkıyor

Altın Portakal tarihinde ardı ardına yaşanan iki karanlık sayfa, bu yıl aydınlanıyor.48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivalinde 1979 yılında sansüre karşı tepki, 1980’de 12 Eylül askeri darbesi nedeniyle yapılamayan film yarışmaları 30-31 yıl sonra yapılacak.“Geç Gelen Altın Portakal Ödülleri”, 48. Festival

Altın Portakal darbenin rövanşına çıkıyor

Paylaş

48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivalinde 1979 yılında sansüre karşı tepki, 1980’de 12 Eylül askeri darbesi nedeniyle yapılamayan film yarışmaları 30-31 yıl sonra yapılacak.
“Geç Gelen Altın Portakal Ödülleri”, 48. Festival kapsamında düzenlenecek bir törende 12 Eylül 2011 tarihinde açıklanacak.

Yıl 1979: Sansür Kurulu’nun yarışmaya katılan Yavuz Pağda’nın yönettiği “Yolcular”, Yavuz Özkan’ın yönettiği “Demiryol” ve Ömer Kavur’un yönettiği “Yusuf ile Kenan” filmlerini yasaklayıp, bazı bölümleri kesmek istemesi üzerine tüm yapımcı ve yönetmenler şenlikten çekilme kararı aldı. Sansüre karşı bir duruş sergileyen festival yönetimi, 16. Antalya Altın Portakal Film Festivali’ni iptal etmişti.

1979 yılı jürisi Prof. Dr. Özdemir Nutku başkanlığında Emre Kongar, Hale Soygazi, Süreyya Duru, Vecdi Sayar, Kami Suveren, Tonguç Yaşar, Muammer Sun ve Abdülkadir Gündüz’den oluşmuştu., yarışan filmler şunlardı: “Seninle Son Defa/Feyzi Tuna”, “Töre/Ümit Efekan”, “Altın Şehir/Orhan Aksoy”, “Kanal/Erden Kıral”, “Vatandaş Rıza/Cüneyt Arkın” “İsyan/Orhan Aksoy”, “Sensiz Yaşayamam/Metin Erksan”, “Kara Kafa/Korhan Yurtsever”, “Bebek/İhsan Yüce”, “Yolcular/Yavuz Pağda”, “Demiryol/Yavuz Özkan” ve “Yusuf ile Kenan/Ömer Kavur”.

ALTIN PORTAKAL DARBEYE KARŞI

Yıl 1980: Festivalin tarihi açıklanır: 13-20 Eylül 1980. Yönetmelik değiştirilir, bir önceki yılın filmleri de yarışmaya başvurabilecektir. Jüri üyeleri belirlenir. Festivalden bir gün önce, 12 Eylül askeri darbesi olur; tüm yurtta sıkı yönetim ilan edilir ve festival iptal edilir…

1980 yılının jürisi Orhan Aksoy, Melih Cevdet Anday, Atilla Dorsay, Kami Suveren, Ara Güler, Kenan Değer, Erkal Güngören, Doğan Hızlan, Ahmet Keskin, Ergin Orbey, Atilla Özdemiroğlu, Nurettin Tekindor, Gani Turanlı, Tonguç Yaşar ve Tunca Yönder’den oluşurken yarışma filmleri şunlardı: “Adak/Atıf Yılmaz”, “Sürü/Zeki Ökten”, “Düşman/ZekiÖkten”, “Doktor/Zeki Alaysa”, “Bebek/İhsan Yüce”, “Yolcular/Yavuz Pağda”, “Demiryol/Yavuz Özkan”, “Yusuf ile Kenan/Ömer Kavur”, “Bereketli Topraklar Üzerinde/Erden Kıral”, “Gül Hasan/Tuncel Kurtiz”, “Derya Gülü/Süreyya Duru”.
(KÜLTÜR SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Steve McQueen köleliği anlatacak

SONRAKİ HABER

İsveç’te Sosyal Demokrat-Yeşiller ‘sağcı’ hükümeti kuruluyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa