Fotoğraf: Evrensel

Haider Kanada'da rezil oldu

Avusturyalı faşist lider Jörg Haider'in, Kanada'ya yaptığı gayriresmi siyaret sırasında, Montreal'da bulunan soykırım müzesini...

Haider Kanada'da rezil oldu
Avusturyalı faşist lider Jörg Haider'in, Kanada'ya yaptığı gayriresmi siyaret sırasında, Montreal'da bulunan soykırım müzesini ziyaret etme girişimi başarısızlıkla sonuçlandı. Kanada Yahudi Kongresi Başkanı Moshe Ronen, müze yetkililerinin "garip bir teklif" olarak değerlendirdikleri bu ziyaret girişimini reddettiklerini açıkladı. Ronen, geçmişte çeşitli Nazi politikalarını övmüş olan Haider'i, "gittiği her yere Hitler'in mirasını taşıyan kamuoyunun sinik bir çıkarcısı" olarak tanımladı.
Ronen; "Haider Kanada'ya yapıcı nedenlerle gelmiş ve soykırım müzesini de böyle bir amaçla ziyaret etmek istemiş olsaydı, bunu kamuoyuna duyurur ve ziyaret için önceden bir başvuruda bulunurdu. Kanadalıların bu konuda seslerini yükseltip Haider'e burada yeri olmadığını belirtmiş olmaları önemlidir" dedi. Haider'in kişisel bir nedenle yaptığı açık olan ziyaretinin planı da bilinmiyor.
Otel önünde protesto
Haider'in kaldığı Montreal'daki Ritz-Carlton otelinin önünde de bir protesto gösterisi düzenlendi. Haider, müzeyi ziyaret etme girişimi konusunda kendisine yöneltilen soruları yanıtlamaktan kaçınırken, yalnızca "Bu özel bir ziyaret. Sizi buraya davet etmedim" dedi.
Kanada Dışişleri Bakanı Lloyd Axworthy, ziyaret konusunda Viyana'dan herhangi bir bildirge gönderilmediğini belirtti.
Kanada, Haider'in partisi FPÖ'nün 4 Şubat'ta Avusturya hükümetinin koalisyon ortağı olmasının ardından, Avusturya'yla ilişkilerini azaltmış olan birçok ülkeden birisi. Bu ülkelerden bir diğeri olan İsrail, Viyena'daki büyükelçisini çekmiş ve Haider'in ülkeye girmesini yasaklamıştı.
Müzik dünyasından tepki
Kanada'nın Toronto merkezli semfoni orkestrası da Viyana'ya yapacakları üç günlük turneyi iptal etmedi, ancak orkestranın müzik direktörü Jukka-Pekka Saraste'nin hazırladığı ve orkestranın müzisyenlerinin görüşlerini yansıtan bir bildiriyi içeren farklı bir turne programı hazırladı.
Bu ayın başında, ABD'li rock yıldızı Lou Reed de Viyana'da vereceği konseri iptal etmişti.
Avrupa müzik takviminin en önemli yıllık aktivitelerinden biri olan Salzburg Festivali sanat yönetmeni de, faşist partiyi protesto amacıyla planladığından daha önce istifa edeceğini açıklamıştı.
www.evrensel.net