NATO Sekreteri Moskova'ya gitti

NATO Genel Sekreteri George Robertson, resmi temaslarda bulunmak üzere Rusya'nın başkenti Moskova'ya gitti.

NATO Sekreteri Moskova'ya gitti
NATO Genel Sekreteri George Robertson, resmi temaslarda bulunmak üzere Rusya'nın başkenti Moskova'ya gitti. Robertson, Moskova'ya varışında yaptığı açıklamada, "Bu yalnızca Rusya ve NATO arasındaki ilişkilerin değil, tüm dünyanın yararına olacaktır" diye konuştu. Ziyaret, Yugoslavya'nın bombalanması nedeniyle Rusya'nın NATO ile dondurduğu ilişkilerin "normalleştirilmesi" amacı taşıyor.
'Gidişata bağlı'
NATO Genel Sekreteri, dün ilk olarak Savunma Bakanı İgor Sergeyev ile bir araya geldi. Robertson, daha sonra Dışişleri Bakanı İgor İvanov ile görüştü. Dışişleri Bakanlığı yetkilisi Aleksandır Yakovenko, görüşmede, Rusya-NATO ilişkilerinin "yapıcı işbirliği yönüne dönmesi" hakkında görüş alışverişi olacağını belirtti. Yetkili, ortak bir belgenin çıkıp çıkmayacağının, "Robertson'ın görüşmelerinin gidişatına ve sonuçlarına bağlı olacağını" belirtti.
Genişleme sorunu
Robertson, yaptığı açıklamada, geçen yıl Kosova krizi sırasında donan ilişkilerin, bir günde "tam kapasite işbirliğine" dönüştürülemeyeceğini söyledi. NATO'nun genişlemesinin önü açık bir süreç olduğunu, 2002 yılında 9 ülkenin üyelik başvurusunun değerlendirileceğini söyleyen Robertson, genişlemenin Avrupa-Atlantik havzasında istikrarı güçlendireceğini ileri sürdü.
Kurucu Senedi değişmiyor
George Robertson, taraflar arasında ilişkileri düzenleyen Rusya-NATO Kurucu Senedi'nin değişmeyeceğini de belirtti. George Robertson'ın, bu belgenin değişmeyeceğini söylemesi, Rusya'nın, ilişkilerin düzelmesi yolunda NATO'dan beklediği en önemli tavizlerden birinin gerçekleşmeyeceğini gösterdi.
Rusya, Avrupa güvenliği ile ilgili temel konularda NATO'nun karar mekanizmalarında yer almayı, bu konuda da kendisine yazılı güvence verilmesini istiyor. Moskova, Yugoslavya bombardımanı sonrasında yaptığı açıklamalarında en çok bu belgeye dikkati çekmiş, Kurucu Senet'in, Rusya'nın istediği yazılı güvenceleri içermemesi nedeniyle bir işe yaramadığını belirtmişti. Rusya, Kurucu Senet imzalanmadan önce de, belgenin böyle bir içeriğe sahip olması gerektiği konusunda baskı yapmış, ancak görüşlerini kabul ettirememişti. Rusya'nın, Avrupa güvenliği açısından temel önemde olarak kabul ettiği ve bu konularda NATO'nun karar mekanizmalarında yer alması gerektiğini belirttiği sorunlara örnek olarak verdiği gelişmeler şöyle: "Kosova krizi benzeri, kendisinin görüşleri dışlanarak Yugoslavya'ya karşı bombardıman düzenlenmesi veya NATO'nun, Moskova'nın güvenlik çıkarlarını göz ardı ederek genişleme sürecini sürdürmesi."
www.evrensel.net