Belediyelerde TİS hazırlıkları sürüyor

Antalya'da, Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere, 4 belediyede 1 Mart 2000 tarihinden itibaren geçerli olacak...

Belediyelerde TİS hazırlıkları sürüyor
Antalya'da, Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere, 4 belediyede 1 Mart 2000 tarihinden itibaren geçerli olacak toplu iş sözleşmesi görüşmeleri için hazırlıklar tamamlandı.
Antalya Büyükşehir Belediyesi, Muratpaşa, Kepez ve Konyaaltı belediyelerinde çalışan toplam 2669 işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin zorlu geçeceği bildirildi. Türk-İş'e bağlı Belediye-İş Sendikası Antalya Şubesi Başkan Yardımcısı Aziz Güven yaptığı açıklamada, 1 Mart 2000 tarihinden itibaren geçerli olacak toplu iş sözleşmesi taslak çalışmalarını tamamladıklarını söyledi.
Toplu iş sözleşmesi taslaklarını işveren belediyelere verdiklerini ifade eden Güven, toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde, işçi ücretlerine birinci yıl yüzde 70, ikinci yıl enflasyon artı refah payı talebinde bulunduklarını bildirdi. Güven, "Yeni toplu iş sözleşmesi görüşmeleri özellikle Büyükşehir Belediyesi'nde bir hayli zor geçecek. Çünkü ekonomik darboğazda bulunan Antalya Büyükşehir Belediyesi, bu koşullarda toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde nasıl tavır takınacak merak ediyoruz. Sendika olarak anlaşmadan yanayız" dedi. Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Fahrettin Köken de, sosyal demokrat bir belediye olarak çalışanların alın terine ve emeğine saygılı olduklarını öne sürerek "Çalışanların alın terini ve emeğini vermek bizim görevimizdir. İşveren olarak iş veriminin ve iş barışının sürmesini sağlayacağız" diye konuştu.
www.evrensel.net