Yılmaz Güney, halkın sanatçısıdır

Kültür Merkezleri Platformu, İHD İstanbul Şubesi'nde Yılmaz Güney tartışmaları ile ilgili önceki gün basın açıklaması yaptı.

Yılmaz Güney, halkın sanatçısıdır
Kültür Merkezleri Platformu, İHD İstanbul Şubesi'nde Yılmaz Güney tartışmaları ile ilgili önceki gün basın açıklaması yaptı. Platform adına konuşan Sevgi Doğan, egemen sınıfların halk yığınlarının üzerinde oluşturduğu baskının gün geçtikçe arttığını, değişik bahane ve nedenlere dayandırılan bu baskılarla halkın örgütlenme ve kendini ifade etme hakkının ellerinden alındığını kaydetti. Doğan, "Sanatçı Şeyda Gergin'e sokak ortasında saldırıp tecavüz eden, Ulucanlar Cezaevi'ne güvenlik gerekçesiyle operasyon düzenleyip 10 kızıl karanfili katleden, lüks oda diye topluma lanse edilen hücre tipi cezaevleriyle yeni katliamlara zemin hazırlayan, halkın kültürünü yaşatmak için düzenlenen konserleri güvenliği gerekçe göstererek iptal eden, kültür merkezlerinin etkinlik salonlarını mühürleyerek kültür merkezlerimizin halka ulaşmasını engellemeye çalışan ve IMF'den aldığı direktiflerle emperyalizmin sömürüsüne uygun 'dikensiz gül bahçesi' yaratmayı amaçlayan TC, bir başka cepheden halkın öz değerlerine saldırıya geçti" diyerek, postal yalayıcı satılık kalemşörler aracılığı ile sanatçı Yılmaz Güney'in özgülünde halkın değerlerine saldırıldığını ve her cepheden halkın ilerici kültürünün yok edilmeye çalışıldığını vurguladı.
Güney'in makalesinden cevap
Doğan, Yılmaz Güney'in, bir makalesinde, "Halkımı seviyorum. Halkı sevmek, içinde bulunduğumuz zor günlerin sorunlarına ciddiyetle eğilmemizi emrediyor. Ben, ülkemin tüm sorunları üzerine düşünmek, araştırma yapmak, gerekli kitapları okumak, bazı konularda yazı yazmak, siyasal ve toplumsal gelişmeleri izlemek zorunda olan ve kendisini geleceğin daha zor, daha karmaşık sorunlarına hazırlamakla yükümlü, siyasal yanı ağır basan bir sanatçıyım" diyerek kimliğini ortaya koyduğunu vurguladı. Yılmaz Güney'e "lümpen" yakıştırması yaparak saldıran satılmış kalemşörlerden Fatih Altaylı, Serdar Turgut ve Engin Ardıç'a Yılmaz Güney'in makalesinin iyi bir cevap olduğunu kaydetti. Basın açıklamasına, Bulunmaz Kültür Merkezi, Çağdaş Sanat Atölyesi, Emek Kültür Merkezi, Tohum Kültür Merkezi, Yapı Sanatevi, Yüz Çiçek Açsın Kültür Merkezi, Grup Munzur ve Grup Güneşe Türkü destek verdi.
www.evrensel.net