16 Şubat 2000 03:00

Telekom satışına karşı

   eylem düzenlenecek

Paylaş
Telekom satışına karşı eylem düzenlenecek
Telekom'un özelleştirilmesi ile ilgili yasa tasarısının gündeme gelmesi ile beraber bir çok sendika yönetcisi ve üyelerinin yanı sıra genel başkanları da sürgün edilen Haber-Sen eylem kararları aldı. 23 Şubat'ta vizite bırakma eylemi, 2 Mart'ta Ulaştırma Bakanlığı önünde basın açıklaması ve siyah çelenk protestosu, 6 Mart'ta ise KESK ve bağlı sendikalarla beraber iktidar partilerinin il örgütlerine protesto ziyaretleri yapacaklarını bildiren Haber-Sen, ayrıca iş bırakmayı düşünüyor.
Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Genel Başkanı Ali Yiğit ve Haber-Sen Genel Başkanı İsmail Çınar dün birlikte düzenledikleri basın toplantısı ile Telekom'un özelleştirilmesine izin vermeyeceklerini açıkladılar. Toplantıda konuşan Yiğit, özelleştirme adı altında ülkenin 77 yıllık birikimi olan enerji ve haberleşme altyapısının yağmaya açıldığını belirtti. Özelleştirilecek kurumlarda iş güvencesinin yokedildiğini ifade eden Yiğit, hükümetin Telekom'u alacak şirkete "dikensiz gül bahçesi" devretmek için çalışanları tasfiye ettiğini söyledi. Yiğit, kamu yararını hiçe sayan ve ülke değerlerini yağmaya açana bu uygulamanın kaldırılmasını istedi.
Özellikle Telekom'un özelleştirilmesinin gündeme gelmesi ile sendikalarının üzerinde baskıların arttığına dikkat çeken Haber-Sen Genel Başkanı İsmail Çınar da konuşmasında, yapılan özelleştirmelerin söylenenlerin aksine çalışanların, halkın ve ülke değerlerinin çıkarlarına ters düştüğünü söyledi. Çınar, özelleştirmelerin çalışanlara sendikasızlaştırmayı dayattığını ve iş güvencesini yok ettiğini, halka ise pahalılık getirdiğini söyleyeyerek, "Unutmamak gerekir ki ekonomiyi elde tutanlar siyaseti de ellerinde tutarlar. Bu şekilde ülkenin bağımsızlığı da tehlikeye girmektedir." dedi.
Yasanın yürürlüğe girmesi ile beraber 2003 yılından itibaren kurumların çalışanlarının yabancı kadrolara da açık olacağına dikkat çeken Çınar, Telekulak çeteleri gibi bir çok şantaj çetesinin de çoğalacağına vurgu yaptı.
İstanbul Türk Telekom'dan Kütahya'ya sürgün edilen Çınar, sendikada kendisi de dahil 21 kişinin sürgün edildiğini açıkladı. Ali Yiğit de Giresun ilinde odaya bağlı 4 elektrik mühendisinin çeşitli ilçelere sürüldüğünü bildirdi ve sürgünlerin MHP'nin kadrolaşması için zemin yaratma amacı taşıdığını söyledi.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Yağmaya çağrı!

SONRAKİ HABER

Uber'e erişimin engellenmesi davası 3 Temmuz'a ertelendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa