Binler emeğin kongresinde buluştu

EMEP İzmir İl Kongresi 2000 kişinin katılımıyla yapıldı. EMEP'lilerin salona 200 metre kala kortej oluşturarak sloganlar eşliğinde...

Binler emeğin kongresinde buluştu
Emeğin Partisi İzmir İl Örgütü tarafından Akçay Düğün Salonu'nda 2000 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen ve oldukça coşkulu geçen kongrede, Cabbar Demirci il başkanlığına seçildi. İlçelerden gelen ve kongre salonuna 200 metre kala kortej oluşturarak sloganlar eşliğinde yürüyüşe geçen EMEP'liler, salonda da sık sık, "Faşizme ölüm halka hürriyet", "Bağımsız yargı demokratik Türkiye", "MAI, MIGA, tahkim kahrolsun emperyalizm" "Yaşasın halkların kardeşliği" sloganlarını attı.
İşçilerin, "Fabrikalar kalemiz olacak" pankartına yoğun ilgi gösterdiği kongrede açılış konuşmasını yapan EMEP İzmir İl Başkanı Haydar Cenan, "Demokrasi, bağımsızlık ve ülke sorunlarıyla bir aradayız ve bugün burada olduğu gibi birçok ilde işçi ve emekçiler bu sorunlara karşı mücadeleyi örecek kongreler yapıyor" dedi.
Sesimizi duyacaklar
EMEP kongrelerinin, burjuva patilerinin kongrelerinden farklılığına değinen Cenan, işçilerin, emekçilerin, köylülerin, yoksulların çığlıklarını duymamazlıktan gelenlerin, bugün bu kesimlerin seslerini duymak zorunda kalacağına vurgu yaptı. Cenan konuşmasına şöyle devam etti: "Bütün sorunlarımızı işçilerin, emekçilerin örgütlü gücüyle aşacağız. Kürt sorununun da Türk ve Kürt emekçilerinin gönüllü birliğinden geçeceğini kongremizde tüm kamuoyuna duyuruyoruz: Kongremiz işçi ve emekçilerin kürsüsü olacak. Kongremiz, sözün bittiği, işin başladığı gün olacak".
Hükümet sermayenin sigortası
Kongrede söz alan EMEP Genel Başkan Yardımcısı Abdullah Varlı ise, dört yıl önce sermaye politikalarına karşı emekçilerin kendi politikalarını hayata geçirmek için kurduğu EMEP'in, doğru yolda olduğunun kongre salonunda kıvançla görüldüğünü kaydetti. 70 yıldır bu ülkeyi yöneten sermaye partilerinin açlıktan, yoksulluktan, geleceksizlikten başka hiçbir şey vermediğini, EMEP'in bir ihtiyaçtan doğduğunu ve haklı mücadelesini sürdüreceğini belirtti.
Uluslararası sermayenin sınırsız sömürü istediğini kaydeden Varlı, 57. Hükümet'in de bu isteği yerine getirmek için gece gündüz çalıştığını ifade etti. "ABD tekelleri ve yöneticileri enerjinin özelleştirmesini gündemde tuttular ve kendilerine ayrıcalık tanınmasını istediler. Hükümet yetkilileri de Avrupa Enerji Şartı ve MIGA'yı bu istekler doğrultusunda bir gece operasyonuyla yasalaştırdılar. 57. Hükümet sermayenin sigortasıdır" dedi.
Ülke sahipsiz değil
Varlı'nın ardından söz alan Genel İş Sendikası 5 No'lu Şube Başkanı Murat Hançer, ülke topraklarını yabancı sermayeye peşkeş çekenlerin, ülkeyi sahipsiz bıraktıklarını ama birilerinin ortaya çıkarak bu ülkenin sahipsiz olmadığını EMEP çatısı altında gösterdiğini belirtti.
HADEP İl Başkanı Ali Yavuz da, ülkede, "Hizbullah" adlı bir film oynatıldığını, bu filmden herkesin etkilendiğini ve Hizbullah'ın 1990'lı yıllarda demokratik Kürt hareketini bastırmak için kurulmuş bir maşa olduğunu ifade etti.
TÜMTİS İzmir Şube Başkanı Hasan Yayık, "Sendikalı olmak TİS hakkına sahip olmak, düzene kavuşmak, bütün halkları elde etmek anlamına gelmiyor. Sermaye tek kutup ekseninde birleşiyor ve bütün haklarımıza saldırıyor. Saldırının mağdurları da birleşmelidir" dedi.
Direnişçilerden EMEP'e teşekkür
ÖDP İzmir İl Yönetim Kurulu üyesi İbrahim Akın'ın da bir konuşma yaptığı kongrede, Nak Kargo direnişçileri adına söz alan Savaş Özkan, sendikalara ve işçi sınıfına karşı büyük saldırılar olduğunu kaydederek, "Sermayeye uşaklık yapanlar kendi çıkarları doğrultusunda istedikleri gibi at koşturmaktadırlar. İnsanlar açlığa mahkûm edilmiş, çalışanlar kölece koşullara itilmiş. Biz yağmurda ve soğukta mücadelemize devam ediyoruz. Ne yazık ki hiçbir kitle örgütü ve sendika zahmet edip de ziyaretimize gelmedi. Sadece EMEP yanımızda oldu. Ben de buradan kendilerine bütün direnişteki arkadaşlarım adına teşekkür ediyorum. Biz de 'Emekçinin yanındayım' diyen EMEP'in yanındayız" dedi.
Konuşmaların ardından yapılan seçimler sonucunda Cabbar Demirci il başkanlığına getirilirken, Haydar Cenan, Halil Karakaya, Hasan Hüseyin Evin, Gürsoy Turan, Özgür Deniz Çakal ve Hakkı Tali de yönetim kuruluna seçildiler.
www.evrensel.net