Fotoğraf: AA

Sümerbank işçisi Yalova'yı protesto etti

Bakırköy Sümerbank işçileri, "Evet peşkeş çekiyorum" diyen ANAP'lı Devlet Bakanı Yüksel Yalova'yı protesto etti

Sümerbank işçisi Yalova'yı protesto etti
Bakırköy Sümerbank işçileri, "Evet peşkeş çekiyorum" diyen ANAP'lı Devlet Bakanı Yüksel Yalova'yı protesto etti. Sloganlarla ANAP il binasına yürüyen Sümerbank işçileri, Yüksel Yalova'yı istifaya çağırdılar.
Özelleştirmeden sorumlu Devlet Bakanı Yüksel Yalova'nın, KİT'lerin peşkeş çekildiği yönündeki bir soruya "Doğrudur, o peşkeşi de ben çekiyorum. Zaten özelliğine göre, o tür bir peşkeş içinde olacağımı da söyledim" deyip, herhangi bir gayrimenkulü üniversiteye verip vergi borçlarından kurtarmayı "bir ticari başarı" olarak sunması işçilerden tepki gördü.
İşyerlerinin peşkeş çekilmesine asla izin vermeyeceklerini yaptıkları eylemlerle kararlı bir şekilde dile getiren Bakırköy Sümerbank işçileri, dün Taksim İstiklal Caddesi'ndeki ANAP il binası önüne yürüdüler. Alkışlar eşliğinde yürüyen işçiler, "Yalova şaşırdı sabrımızı taşırdı", "Yalova istifa Türkmenistan'a", "KİT'ler halkındır satılamaz", "Hani verdiğin sözler, hani o vaatler, sen de yalancı çıktın düzenbaz", "Hükümet istifa", "İş, ekmek, özgürlük" sloganlarıyla tepkilerini dile getirdiler.
'Verdimse ben verdim' mantığı
Burada bir konuşma yapan TEKSİF Bakırköy Şube Başkanı Çetin Yelken, Yüksel Yalova'nın sözlerinin yabancısı olmadıklarını belirterek "Şu anda Türkiye Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanı olan sayın Demirel de İLKSAN'ın arsasına 'Verdimse ben verdim ne olmuş' demişti. Sayın Yalova da siyasette ilerlemenin yolunun kendisine emanet edilen taşınmaz ve imkânları eşine dostuna peşkeş çekmekten geçtiğini öğrenmiş olmalı ki böylesine aymaz bir demeç verebiliyor" dedi. Yelken, kapatma olayına haklılık kazandırmak için kendilerine aylardır iş verilmediğini söyleyerek, kimseye hayatlarıyla kumar oynattırmayacaklarını vurguladı. Yalova'nın yaptığı tüm işlerden pis kokular yükseldiğini söyleyen Yelken, "Peşkeşi ben çektim diyerek efelenen Yüksel Yalova'yı peşkeşin kurban adayları işçiler olarak protesto ediyoruz" diye konuştu.
Türk-İş'e tepki
Başta Türk-İş olmak üzere emek örgütlerinin tutumunu da değerlendiren Yelken, "Emek örgütlerini bu utanmazca meydan okumaya tavır koymaya davet ediyor, Türk-İş'in bu suskunluğuna mana veremediğimizi beyan ediyoruz" dedi. Türk-İş'in büyük bir suskunluk içinde olduğunu belirten Yelken şöyle devam etti: "Türk-İş, bir an önce, işçi sınıfının sorunlarına çözüm bulacak bir başkaldırış noktasına gelmesini istiyoruz."
İşçiler Türk-İş'in tutumunu, "Suskun Türk-İş istemiyoruz", "İşçiler yollarda Türk-İş nerede", "Kahrolsun sendika ağaları", "Genel grev, genel direniş" sloganlarıyla protesto ettiler. Eylem ANAP il binasının önüne siyah çelenk bırakılmasıyla sona erdi.
Türk-İş topu taca atıyor
Eylemin ardından gazetemizin sorularını yanıtlayan Çetin Yelken, "Buradan Bayram Meral'e bir mesaj göndermek istiyoruz, artık susman için hiçbir gerekçen yok. Konuşmak için çok şeyin var. Ya konuş ya illelebet sus. Bizim yaklaşımımız bu" dedi. Başkanlar kurulunun Sakarya'da yapılmasını değerlendiren Yelken, bunun sorunu depremin olduğu bölgeye çekmek ve esas sorunlardan kurtulmak anlamına geldiğini söyledi. Türk-İş'in topu taca atma politikası izlediğini belirten Yelken, "Türk-İş'in eylem yapması için o kadar çok sebep var ki, ne deprem, ne de sendikayı başka yere taşıma durumunu haklı göstermez" dedi.
www.evrensel.net