15 Şubat 2000 03:00

Rus çocuklara askeri eğitim

Yeni Dünya Düzeni ideologları, savaşlar ve soğuk savaş döneminin sona erdiğini, dünyanın 'tek kutuplu' olduğunu ileri sürerken...

Paylaş
Rus çocuklara askeri eğitim
Yeni Dünya Düzeni ideologları, savaşlar ve soğuk savaş döneminin sona erdiğini, dünyanın 'tek kutuplu' olduğunu ileri sürerken, dünyanın iki askeri devi arasındaki çekişme de giderek sertleşiyor. NATO'nun başını çeken ABD yeni kurulacak Avrupa ordusu içindeki etkinliğini artırmaya çalışırken, Rusya da, Çin ve İran ile askeri ilişkilerini geliştiriyor. İki ülke arasındaki çekişmenin son göstergesi Rusya Devlet Başkan Vekili Vladimir Putin'in okul çağındaki çocuklara askeri eğitim verilmesi ve 'yurtseverlik' aşılanması yoluda bir emir vermesi oldu.
'Ordu kutsaldır'
Vladimir Putin'in Boris Yeltsin'den görevi devraldığı 31 Aralık tarihinde askeri eğitim üzerine bir kararname imzaladığı açklandı. Kararnamede 15 yaşın altındaki çocuklara "temel askeri eğitim", "sivil savunma eğitimi" ve "askeri-yurtsever eğitim" verilmesi istendi. Önümüzdeki ay başkanlık seçimlerine girecek olan Putin, bu ay başında 20 bin yedek askeri göreve çağırmış ve askeri harcamaların yüzde 50 artırılacağını açıklamıştı.
Putin'in eğitim danışmanının verdiği bilgiye göre, çocuklar yerel askeri üslerde beş günlük bir eğitimden geçirilerek uygun adım yürümeyi, ateş etmeyi ve ordu yaşamının temel gereklerini öğrenecekler. Bu eğitim, okullarda haftalık olarak verilecek olan "profesyonel yönlendirme" isimli dersle desteklenecek. Bu derste de ordunun yasal işleyişi öğretilecek. Orta dereceli okullar danışmanı olan Boris Mishin, "Çocuklar Rus ve Sovyet komutanların kahramanlıklarını ve anayurtlarını sevmesini de öğrenecekler. Ülkemizde bazı şeyler hâlâ kutsaldır ve ordu da bunlardan biridir" diye konuştu. Kız öğrencilere de dövüş ve atış eğitiminin yanı sıra ilk yardım ve öz savunma dersleri verileceği belirtiliyor.
Savunma Bakanlığı ise eylül ayında başlatılacak uygulamanın detayları üzerine savunma ve eğitim bakanlıklarının birlikte çalışacakları duyurdu. Bakanlık sözcüsü, "Amaç, erkek çocuklara onlardan nasıl bir askeri hizmet beklediğimiz konusunda açık bir fikir vermektir" dedi.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

U'wa yerlileri kararlı

SONRAKİ HABER

Sabah gazetesi, Kılıçdaroğlu'ya 1 TL manevi tazminat ödeyecek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa