Solaklı’da HES gerginliği

Solaklı’da HES gerginliği

TRABZON Solaklı Vadisi, Gavlatan Yaylası Köknar Köyü sınırları içersinde, taşeron firma Okan Holding tarafından yapılması planlanan Hidroelektrik Santal (HES) için bölgeye gelen şirket yetkilileri ile halk arasında arbede yaşandı.Dün şirket yetkililerinin geldiği haberini alan Köknar ve Karaçam Köyü sakinleri bir a

TRABZON Solaklı Vadisi, Gavlatan Yaylası Köknar Köyü sınırları içersinde, taşeron firma Okan Holding tarafından yapılması planlanan Hidroelektrik Santal (HES) için bölgeye gelen şirket yetkilileri ile halk arasında arbede yaşandı.

Dün şirket yetkililerinin geldiği haberini alan Köknar ve Karaçam Köyü sakinleri bir araya gelerek yetkilileri protesto etti ve vadiden çıkarmak istedi. Köy gençlerinin şirket yetkililerine, HES’leri ve şirketi yaşam alanlarında istemediklerini belirtmeleri üzerine yetkililerin “Siz kimsiniz, ne yapabilirsiniz?” diyerek hakaret etmesi gerginliğe neden oldu. Yetkililer ve köylü arasında arbede yaşanırken köylülerin Jandarma tarafından ifadelerinin alınması için karakola çağırıldığı öğrenildi. Geçtiğimiz günlerde Solaklı Vadisinde mevcut HES’lerden birinin çökmesi üzerine sel felaketi yaşanmış ve köylülerin HES’lere artık tahammülü kalmadığı dile getirilmişti. (TRABZON)

www.evrensel.net