IMF Başkanı'na pastalı saldırı

IMF başkanlığı görevinden bugün ayrılacak Michel Camdessus, makroekonomik istikrarın büyüme ve yoksulluğun azaltılması için gerekli olduğunu savundu.

IMF Başkanı'na pastalı saldırı
Uluslararası Para Fonu (IMF) başkanlığı görevinden bugün ayrılacak Michel Camdessus, makroekonomik istikrarın büyüme ve yoksulluğun azaltılması için gerekli olduğunu savundu. Öte yandan UNCTAD toplantısının yapıldığı kentte işçiler, gençler ve köylülerin protestoları da sürüyor. Protestolardan konuşma yapmak için binaya gelen Camdessus da nasibini aldı. Göstericiler Camdessus'un suratına pasta attılar.
Camdessus, Bangkok'ta devam eden Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD) toplantısında yaptığı konuşmada, IMF'nin küresel mali sistemde istikrarın sağlanması için aldığı önlemleri değerlendirdi.
Çeşitli çevrelerin eleştrilerine neden olan IMF'nin politikalarını savunan Camdessus, küresel piyasalarda istikrarın, refah düzeyinde yaşanan eşitsizliğin azaltılmasında ön koşul olduğunu iddia etti. Camdessus, "Makroekonomik istikrar, hızlı bir büyüme ve yoksulluğun azaltılması için gereklidir" dedi.
Yoksul ülkelerin küreselleşmeyi kendileri için bir tehdit unsuru olarak görmemeleri gerektiğini de ileri süren Camdessus, yabancı yatırımcıların bu ülkelere yapacakları yatırımların refah düzeyinde farkın azalmasına yol açacağını savunarak, "Dünyada insanların yaşam koşullarını yükseltmesi anlamına gelen küreselleşme, olumlu bir ışık olarak görülebilir" diye konuştu.
Annan saldırıyı eleştirdi
Bu arada, BM Genel Sekreteri Kofi Annan, yapacağı konuşma öncesi Camdessus'un yüzüne pasta atılması eylemini, "kaba bir davranış" olarak değerlendirdi. Annan yaptığı açıklamada, "Camdessus'un bu saldırıya hak ettiğini düşünmüyorum. Camdessus ve IMF, uluslararası mali sistem için çok şey yaptı. Bazen bu girişimleri ulusal düzeyde başarısızlıkla sonuçlandı" görüşlerini savundu.
UNCTAD toplantısı, Dünya Ticaret Örgütü (WTO)'nün Seattle'de başarısızlıkla sonuçlanan ve büyük protesto gösterilerine neden olan toplantılarının ardından düzenlenen ilk büyük toplantı özelliğini taşıyor. IMF, Asya mali krizi sırasında bu krizden olumsuz yönde etkilenen ülkelere önerdiği ve mali piyasalarda istikrarın sağlanması için faiz hadlerinin yükseltilmesini içeren programlarının ekonomideki durgunluğun derinleşmesine ve işsizliğe neden olduğu gerekçesiyle şiddetli eleştirilere hedef olmuştu.
www.evrensel.net