13 Şubat 2000 03:00

Pamuk priminde komik artış

Sanayi Bakanı ve Ticaret Bakanı Ahmet Kenan Tanrıkulu, pamuk üreticilerine verilecek primin 12 cent'ten 15 cent'e çıkarıldığını söyledi.

Paylaş
Pamuk priminde komik artış
Pamük üreticilerine verilecek olan primde sadece 3 cent artış yapıldı. Böylece prim miktarı 12 centten 15 cente çıktı.
Sanayi ve Ticaret Bakanı Ahmet Kenan Tanrıkulu, ürününü Tariş'e satan pamuk üreticisine verilen 12 centlik pirimin 15 cente yükseltildiğini bildirdi. Tanrıkulu yaptığı yazılı açıklamada, dünyada yaşanan global kriz nedeniyle, son yıllarda dünya pamuk fiyatlarındaki düşüşün iç piyasa fiyatlarını etkilemesiyle pamuk üreticisinin mağdur olduğunu belirterek, üreticilerin buğday ve benzeri ürünlere yöneldiğinin gözlendiğini kaydetti.
İç piyasa fiyatlarının üretici maliyetleri seviyesinde olması sebebiyle üretici gelirlerinde istikrarlı bir artış sağlamak gerektiğine işaret eden Sanayi ve Ticaret Bakanı Ahmet Kenan Tanrıkulu, bu nedenle üreticilerin prim yoluyla desteklenmesinin zorunlu hale geldiğini ifade etti. Pamuk ve diğer ürünlerin desteklenmesi amacıyla 2000 mali yılı bütçesine 170 trilyon liralık bir ödenek konulmasının sağlandığına dikkati çeken Tanrıkulu, şunları kaydetti:
"Pamuk üreticilerimizin alınterinin değerlendirilmesi ve ekonomiye daha etkin katılımlarının sağlanması yönünde yaptığımız çalışmalarla, üreticiye 12 cent prim imkânı getirilmiştir. Bakanlığımızın daha etkili bir prim artışı programı için yaptığı çalışmalar sonucunda, ürününü Tariş'e satan pamuk üreticisine verilen prim, 12 centten 15 cente yükseltilmiştir. Söz konusu prim artışını, Tariş tamamen kendi imkânlarıyla sağlayacaktır. Tariş'in pamuk üreticisi 54 bin ortağına 3 cent ek prim verilmesi, pamuk üreticisini memnun edecek ve gelecek yıl pamuktan kaçış olmayacaktır."
ÖNCEKİ HABER

TCDD'de kaza geliyorum diyor

SONRAKİ HABER

Cezayir'de cumhurbaşkanı seçimi için 24 adaylık başvurusu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa