13 Şubat 2000 03:00

IRA'dan taviz sinyali

İrlanda Cumhuriyet Ordusu (IRA)'nun, İngiliz hükümetinin tehditlerine boyun eğmemesi, Kuzey İrlanda hükümetinin askıya alınmasına neden oldu.

Paylaş
IRA'dan taviz sinyali
İrlanda Cumhuriyet Ordusu (IRA)'nun, İngiliz hükümetinin tehditlerine boyun eğmemesi, Kuzey İrlanda hükümetinin askıya alınmasına neden oldu. Ancak IRA, daha sonra, silahsızlanma konusunda istenen adımları atabileceğinin işaretini verdi.
İngiltere, önceki akşam IRA temsilcileri ile yapılan 11 saatlik görüşmeden istediği sonucu alamaması üzerine, adada "doğrudan yönetim"e dönüldüğünü açıkladı. Hükümetin kararı cumhuriyetçi çevrelerde tepki yaratırken, İrlanda barışının kırılgan bir temel üzerinde yükseldiğini bir kez daha gösterdi.
İngiltere'nin Kuzey İrlanda'dan Sorumlu Bakanı Peter Mandelson, bölgedeki özerk koalisyon hükümetinin 72 günlük macerasını önceki akşam sona erdirdi. Mandelson, IRA'nın taviz vermesi durumunda kararı hemen geri alacağını vurguladı.
Yumuşama sinyalleri
IRA'nın, elindeki silahları İngiltere'ye teslim etmek yerine "kullanılmaz hale getirmeyi" önerdiği ve İngiliz hükümetinin bu öneriyi kabul edebileceği belirtiliyor. Bu haberi doğrulayan Mandelson, IRA'nın, iki hafta önceki katı tutumundan önemli ölçüde uzaklaştığını belirtti. Mandelson, "Ancak IRA'nın tutumu, belli kilit konularda hâlâ oldukça belirsiz. Ne zaman silahsızlanacakları, hatta silahsızlanmayı kabul edip etmedikleri bile belli değil" dedi.
Güney İrlanda hükümeti de, IRA'nın silahsızlanma komisyonuyla yaptığı görüşmelerde tutumunu yumuşattığını bildirdiler. Hükümet, bunu "önemli bir gelişme" olarak nitelerken, askıya alınan Kuzey İrlanda koalisyon hükümetinin tekrar yetkilendirilebileceğini kaydetti.
Clinton IRA'yı suçladı
Kuzey İrlanda hükümetinin bir anda işlevsiz kılınması hakkında bir açıklama yapan "barış mimarı" ABD Başkanı Bill Clinton ise, sorumluluğun IRA'da olduğunu söyledi. 1998 tarihli Kutsal Cuma anlaşmasının halk oyuyla imzalandığını hatırlatan Clinton, "Tüm tarafları bu süreci ilerletmeye ve birlikte çalışma sorumluluğunu üstlenmeye çağırıyorum" diye konuştu.
K. İrlanda'nın İngiltere yönetimine bağlı kalmasını savunan Birlikçi politikacılar ise, kendilerinin de içinde yer aldığı hükümetin işlevsizleştirilmesini sevinçle karşıladı. Bazı birlikçiler, IRA tutuklularının serbest bırakılması ve polis örgütünün reformdan geçirilmesinin de dondurulması gerektiğini ileri sürdüler.
IRA'nın siyasi kanadı Sinn Fein, İngiltere'nin kararına tepki gösterdi. Parti lideri Gerry adams, IRA'nın önerilerinin "çok önemli bir aşama"yı ifade ettiğini belirttikten sonra, İngiltere'nin tutumunu kınadı. Parti sözcüsü Pat Doherty ise, bakan Mandelson'u hedef alan bir açıklama yaptı. Doherty, "Mandelson, bir kararla yılların çabasını yok etti. Şimdi ne yapmamız gerektiği konusunu ciddi olarak düşüneceğiz" diye konuştu.
ÖNCEKİ HABER

AB bakanlarından göstermelik tepki

SONRAKİ HABER

Esenyurtlu kadınlar talepleriyle 1 Mayıs’ta alanda olacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa