13 Şubat 2000 03:00

AB bakanlarından göstermelik tepki

Avusturya'daki yeni hükümetin faşist Sosyal Güvenlik Bakanı Elisabeth Sickl, AB'li bakanların tepkisini çekti.

Paylaş
AB bakanlarından göstermelik tepki
Avrupa Birliği tarafından önceki gün Portekiz'in başkenti Lizbon'da düzenlenen mini zirve, Avusturya'nın yeni Sosyal Güvenlik Bakanı Elisabeth Sickl'in "ilginç" yöntemlerle protesto edilmesine sahne oldu. Toplantıya katılan ülkelerin tümü, özellikle göçmenler konusunda Sickl'in mensup olduğu faşist Özgürlük Partisi (FPÖ)'ne yakın bir politika izlemesine rağmen, bakanlar meslektaşlarını çeşitli eylemlerle kınadılar.
Sickl'in toplantıya davet edilmesine ses çıkarmayan bakanlardan bir kısmı protesto için toplantıyı terk ederken, konuşmacılar da "yabancı düşmanlığı"nı eleştirdiler.
Sickl'e ilgi gösteren tek bakan, toplantının ev sahibi olan Portekiz'den Sosyal Güvenlik Bakanı Eduardo Ferro Rodrigues oldu. Diğer bakanlar ise Sickl'in elini sıkmadı.
İki bakan toplantıyı terk etti
Belçika Sosyal Güvenlik Bakanı Leurette Onkelinx, yaptığı konuşmada "demokrasilerin öfkeli olduğunu" söyledikten sonra, "Avrupa politikasının, kısmen de olsa dışlama, ırkçılık, yabancı düşmanlığı ve yahudi karşıtlığını savunanlar tarafından belirlenmesine nasıl izin veririz? Bu, Avrupa'nın temsil ettiği her şeye aykırı" dedi.
Onkelinx'in ardından konuşan Fransız Bakan Martine Aubry, Sickl'i görmezden gelerek yaptığı konuşmada, "30'lu yıllarda Nazizim"i anlattı. Yunanistan, İrlanda ve Finlandiyalı bakanlar da, faşist yükselişe dikkat çektiler.
Sickl'in kürsüye yönelmesi ile birlikte, Fransız ve Belçikalı bakanlar toplantıyı terk etti.
Hoşgörüye inanmış!
Avusturyalı faşist bakan, konuşmasında uzlaşmacı bir tutum takınarak, kendisinin "hümanizm ve hoşgörüye inanan bir partiye" mensup olduğunu ileri sürdü. Sickl, Avusturya'nın "barışsever, ırkçı şiddete fazla bulaşmamış" bir ülke olduğunu ve bu nedenle "daha iyi davranılmayı hak ettiğini" söyledi.
Sickl'in konuşması ile ilgili görüşlerini bildiren Alman bakan Walter Riester, Avusturyalı bakanın "eleştirecek hiçbir şey söylemediğini" belirtti.
AB Sosyal Güvenlik Bakanları toplantısında, geleneksel kokteyl partileri ve "aile fotoğrafı çekilmesi" de yoktu. Bütün bu alınan "protesto tedbirleri"ne rağmen, faşist bakanın toplantıya davet edilmesi, Avrupalı burjuva politikacıların tepkilerinin yüzeysel olmaktan öteye gitmediğini gösteriyor. Nitekim, zirvenin düzenlediği binanın dışında toplanan yüzlerce antifaşist, Sickl'i aralarına alan bakanların ikiyüzlülüğünü protesto etti.
Haider Türkleri hedef aldı
Lizbon'da gergin saatler yaşanırken, FPÖ'nün lideri Jörg Haider, tepki toplayan açıklamalarına bir yenisini ekledi. Geçtiğimiz hafta hükümete ortak olan faşist lider, bir gazeteye verdiği demeçte, ülkedeki Türk göçmenleri hedef aldı. "Türklerin Avusturya toplumuna entegre olmadığını" söyleyen Haider, "Avusturyalı olmak değil, Türk kalmak istediklerini söylüyorlar. Ben de onlara 'Bu sizin sorununuz. Artık bir karar vermelisiniz' diyorum" şeklinde konuştu.
8 milyon nüfuslu Avusturya'da 170 bin kadar Türkiyeli bulunuyor.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Fabrikadaki Evrensel

SONRAKİ HABER

Kartal’da çöken binanın enkazından rant mı çıkacak?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa