Şubelerden Türk-İş'e 'eylem' baskısı

Türk-İş'e bağlı sendika şubeleri, emekçilere yönelik saldırılara karşı sonuç alıcı eylem kararları alınmasını istediler.

Şubelerden Türk-İş'e 'eylem' baskısı
Türk-İş'e bağlı şubelerin yönetici ve üyeleri, saldırılara karşı bir an önce eylem kararları alınmasını, daha da önemlisi bu kararların sonuç alıcı olmasını istiyor.
Türk-İş 1.Bölge Başkanı Faruk Büyükkucak'ın çağrısı üzerine önceki gün bir araya gelen 39 şube başkan ve yöneticisi emekçilere yönelik saldırıların arttığına dikkat çekerek, 14 Şubat'ta toplanacak olan Türk-İş Başkanlar Kurulu'nun somut kararlar alması gerektiğini söylediler. Türk-İş'e, Ankara'da ve İstanbul'da süresiz oturma eylemi ve kitlesel basın açıklamaları yapılmasını öneren şube yöneticileri, 18. Olağan Genel Kurul'da alınan kararlarının uygulanmaması nedeniyle de genel merkez yöneticilerini eleştirdiler.
Katılmayanlara tepki
Çağrılı oldukları halde katılmayan 43 şubeye sert tepki gösterilen toplantıda, daha önceki toplantılara katılmayan şube yöneticilerinin de olması ve somut eylem kararları önermeleri dikkat çekti. Faruk Büyükkucak'ın SSK'nın tamamen tasfiye edilmesine yönelik yeni yasalar hakkında bilgi vermesiyle başlayan toplantı, şube yöneticilerinin kendi görüş ve önerilerini dile getirmeleri ile devam etti.
Özelleştirmeye karşı miting
İlk sözü alan Deri-İş Beykoz Şube Sekreteri Cemalettin Şahin, Beykoz Deri Kundura Fabrikası'nın çok sayıda sipariş aldığını ancak bu fabrikanın kapatılmasından vazgeçilmediğini söyledi. Sümerbank Genel Merkezi'nden işçilerin çalışma yılları ve benzeri istatistiklerin istendiğini kaydeden Cemalettin Şahin, fabrikada nöbet beklemeye devam ettiklerini bildirdi. Özelleştirme ve işyerlerinin kapatılmasına karşı İstanbul'da miting yapılmasını öneren Cemalettin Şahin, SSK'da yapılan partizanca atamalara karşı da Türk-İş'in müdahale etmesini istedi.
Net eylem takvimi
"Türk-İş hava değiştirme politikasından vazgeçsin eğer bizi ve işçileri temsil ediyorsa net bir eylem takvimi açıklasın" diyen TEKSİF Bakırköy Şube Başkanı Çetin Yelken ise Türk-İş'e "samimi ol" çağrısı yaptı. Haber-İş Anadolu Şube Başkanı Yahya Memiş de "Haklarımız her gün elimizden gidiyor. Türk-İş Başkanlar Kurulu niye yön verilmeyi bekliyor" ifadeleriyle tepkisini dile getirdi. Türk-İş'in 18. Olağan Genel Kurulu'nda birtakım kararların alındığını hatırlatan Memiş, "Ancak üstüne yatıldı" dedi. Türk-İş'in toplusözleşme imzalayan bir kurum olmaktan çıkması gerektiğini söyleyen Memiş, "Ankara'da eylem yapalım. Netice alınana kadar bitmesin" önerisinde bulundu.
Sendikacılar tatlı uykuda
"SSK'yı yok ediyorlar. Türk-İş'in sesi ne zaman çıkacak? Biz hiçbir şey yapamamanın ezikliği içindeyiz" sözleriyle konuşmasına başlayan TOLEYİS Marmara Bölge Başkanı Sefer Erim'in şu sözleri ise bazı gerçeklere ışık tutuyordu: "Yoksa tatlılığın (maaşların) verdiği bir uyuma süreci içine mi girdik? Çaresizlik içinde olduğumuzu hissediyoruz..."
Türk Metal İstanbul Şube Başkanı Mehmet Soyupek ise son iki yıl içinde 2000'i aşkın üyelerinin işten çıkarıldığını söyledi. İşten çıkarmalar karşısından kimseden "tık" çıkmadığını belirten Soyupek, "Böyle giderse tabela sendikası olacağız" diye konuştu. Yasalarda olmamasına rağmen bazı işyerlerinde esnek çalışma uygulamasını kabul ettiklerini dile getiren Soyupek, Ankara'da oturma eylemi önerisini desteklediğini belirtti.
"Türk-İş alınan kararların hiçbirisini uygulamadı. Demek ki şuç bizde. Hiçbirisini takip etmedik" diyen Deri-İş Tuzla Şube Sekreteri Hasan Sonkaya ise, "Türk-İş Başkanlar Kurulu Ankara'da miting kararı alsın" diye konuştu.
Türk-İş'e havale etmeyelim
"Türk-İş biziz. Topu taca atmayalım. Biz üzerimize düşeni yapmazsak bir şey olmaz. Türk-İş Başkanlar Kurulu kötü de şubeler iyi mi? Hangimiz kendi başkanını sorguluyor?" diye soran Yol-İş İstanbul 1 No'lu Şube Başkanı Ali Akdağ, kitlesel basın açıkmaları ile başlayan eylem biçimlerini önerdi.
Haber-İş İstanbul 1 No'lu Şube Başkanı Levent Dokuyucu ise "Biz bir taraftan Türk-İş Başkanlar Kurulu'na önerilerimizi sunalım. Ama bir taraftan ipin ucunu bırakmayalım" dedi. Her şeyin Türk-İş'e havale edilmemesi gerektiğini söyleyen Levent Dokuyucu, şöyle devam etti: "Türk-İş Başkanlar Kurulu'ndan çok etkin eylem kararları çıkmayacak. İstanbul ve Ankara'da kitlesel eylemler yapalım. Bununla birlikte ortak temsilciler kurulu gerçekleştirelim. İstanbul'dan başlayacak bir etkinlik bütün Türkiye'ye yayılacaktır."
Öneriler Türk-İş'e iletilecek
Dokuyucu, 1 Mayıs hazırlıklarının da şimdiden başlaması gerektiğini vurguladı. Basın-İş İstanbul Şube Başkanı Kenan Kaya da, sendikaların dibe çöktüğünü ifade etti. Türk-İş'in Emek Platformu içinde daha ciddi davranması gerektiğini dile getiren Kaya, "Önce basın toplantıları yapalım. Daha sonra kitlesel mitingler yapalım" şeklinde eylem önerilerinde bulundu.
Toplantı sonunda tekrar söz alan Türk-İş 1. Bölge Temsilcisi Faruk Büyükkucak, gelen önerileri 14 Şubat'ta yapılacak olan Başkanlar Kurulu'na sunacağını ifade etti.
www.evrensel.net