İsrail Lübnan'a saldırdı

İsrail uçaklarının Lübnan'da 3 elektrik dağıtım istasyonunu bombaladığı bildirildi. Lübnan polisinin açıklamasında, 18 kişinin yaralandığı belirtildi.

İsrail Lübnan'a saldırdı
İsrail uçaklarının Lübnan'da 3 elektrik dağıtım istasyonunu bombaladığı bildirildi. Lübnan polisi, yaptığı açıklamada, bombardıman sonucu 1'i ağır 18 kişinin yaralandığını ve ülkenin büyük bölümünde elektriklerin kesildiğini belirtti. Polisin açıklamasında, bombalanan elektrik istasyonlarının, Beyrut yakınındaki Camhur, doğudaki Baalbek ve kuzeydeki Tripoli kentlerinde olduğu ve bu istasyonlarda yangın çıktığı kaydedildi. Açıklamada, İsrail uçaklarının ayrıca Hizbullah üslerinin bulunduğunun gerekçesiyle bazı tepeleri de bombaladığı ifade edildi. İsrail ordusundan bir sözcü, Tel Aviv'de yaptığı açıklamada, bombardımanları doğruladı.
Lübnan Başbakanı Salim Hoss yaptığı açıklamada, İsrail uçaklarının bombardımanının, İsrail'in Güney Lübnan'ı işgaline karşı mücadele etmekteki kararlılıklarını değiştirmeyeceğini vurguladı.
Gazap Üzümleri bozuldu
İsrail ise, ''Lübnan sınırındaki askeri faaliyetlerinde, 1996'da imzalanan sivillerin korunması anlaşmasıyla bundan böyle yükümlü olmadığını" bildirdi. Başbakanlık yetkilisi Haim Ramon, askeri radyoda konuşurken, 1996 yılında imzalanan "Gazap Üzümleri" anlaşmasının hükmünün kalmadığını söyledi. Ramon, "Bundan böyle oyunun kurallarına uymayacağız. Anlaşmanın tarafları bilsinler ki, Gazap Üzümleri devrini tamamlamıştır" dedi. Gazap Üzümleri anlaşması, İsrail'in 1996 Nisan'ında Lübnan'da 175 kişinin ölümüne yol açan şiddetli bombardımanlarından sonra İsrail, Güney Lübnan Ordusu ve başta Hizbullah olmak üzere İsrail karşıtı gruplar arasında imzalanmıştı. Anlaşmada, taraflar sivilleri korumayı ve yerleşim bölgelerine saldırmamayı taahhüt etmişlerdi. İsrail saldırılarında, geçtiğimiz yıllarda da çok sayıda sivil yaşamını yitirdi ya da yaralandı.
Saldırı durdu
İran yanlısı Hizbullah örgütü, İsrail'in Lübnan'daki sivil hedeflere yönelik hava saldırısına karşılık verileceği tehdidinde bulundu. Hizbullah tarafından yapılan açıklamada, "Siyonist saldırı, işgal edilmiş bölgedeki işgal birliklerini korumayacak. İşgal birlikleri, savaşçılarımızın tuzakları, roketleri ve bombalarının daimi hedefleri olarak kalacak" denildi. İsrail'li bir bakan ise Lübnan'daki Hizbullah hedeflerine ve elektrik dağıtım istasyonlarına yönelik saldırıların şimdilik durdurulduğunu açıkladı.
www.evrensel.net