Kadıköy Belediyesi işçisi

   özelleştirmenin bedelini istiyor

Kadıköy Belediyesi işçisi
   özelleştirmenin bedelini istiyor
Gökhan Biçici
Kadıköy Belediyesi'nde iki ayı aşkın bir süredir devam eden taşeronlaştırma girişimi ve tartışmaları, aralık ayında yapılan ihaleyi kazanan ALTAŞ adlı taşeron firmanın belediyeye bağlı çöp kamyonlarını hiçbir tepkiyle karşılaşmadan almasıyla son buldu.
Birçok kez "Araçları kesinlikle taşerona teslim etmeyeceğiz" şeklinde açıklamalar yapan Genel-İş Sendikası Anadolu Yakası 1 No'lu Şubesi ve 3 No'lu Bölge Şubesi yönetimlerinin, araçların götürülmesi karşısında hiçbir girişimde bulunmaması, başta aynı gün 9 günlük izne çıkartılan 170'e yakın temizlik işçisinin olmak üzere, bütün işçilerin tepkisine neden oldu. Taşeronlaştırmadan şube yöneticilerini sorumlu tutan işçiler ve temsilciler, tepkilerini, "Bırakalım pazar günü araçlara sahip çıkılmasını, pazartesi günü sabah dahi işyerine gelip ne var ne yok bile demediler" sözleriyle ifade ettiler.
'Bu kadar kolay olmamalıydı'
Bu tepkiler, henüz yaz aylarında gerçekleşen kongrelerde seçilen Genel-İş Sendikası Anadolu Yakası 1 No'lu Şube Başkanı Tahsin Çetli ve 3 No'lu Bölge Şube Başkanı Zeynel Demirçivi'ye muhalif olanlarla sınırlı değil. Örneğin Çetli'nin ve Demirçivi'nin listelerinin en aktif destekçilerinden olduğunu söyleyen Temizlik İşleri Müdürlüğü Baştemsilcisi Veli Yıldırım'ın "Bizi bu hallere sokan yönetim derhal istifa etsin" sözleri, görüştüğümüz çok sayıda işçinin genel düşüncesi.
İşçilerin en çok vurgu yaptığı konu, taşeronun engellenmesine karşı bir şey yapılmamış olması. "Mücedele ederek, kafa göz kırarak yenilmiş olsak gam yemeyiz ancak, böyle ellerini kollarını sallaya sallaya araçlarımızı ellerimizden almamalıydılar" diyen işçiler, mücadele kararlılıkları konusunda "İşçiler özelleştirmeye dünden razıydı, hepsi kendi derdinde" türünden sözlere de sert tepki gösterdiler. İhale günü yapılan eyleme katılımın yoğun olmasını örnek gösteren işçiler, "İşbıraktığımız gün yaptığımız gibi yağmur, çamur dinlemeden eyleme çıkarız, ancak öncelikle bize önderlik etmesi gerekenler sorumluluklarının gereğini yerine getirmeli" dediler.
'İşçiler isterse istifa ederiz'
İşçilerin tepkileri konusunda gazetemizin sorularını yanıtlayan 3 No'lu Bölge Şubesi Başkanı Zeynel Demirçivi, sendika olarak taşeronlaştırma karşısında bir bütün olarak iyi sınav veremediklerini kabul ediyor, ancak istifa talebinin daha çok muhalif kesimlerden kaynaklandığını öne sürüyor. Toplusözleşmelerin yaklaştığı bir dönemde istifa etmenin fayda sağlamayacağını söyleyen Demirçivi, yine de örgüt içi demokrasinin gereğini yerine getirmeye hazır olduklarını, belirterek, "Tabii işçiler yeter sayıda imza toplarsa bunu işleme koyarız" dedi.
Tahsin Çetli de, ilk anda istifa etmelerini isteyenlerin birkaç muhalifle sınırlı olduğunu öne sürdü. Ancak bu talebi dile getiren temsilci ve işçilerin önemli bir kısmının daha önce kendisini desteklediğini hatırlattığımız Çetli, bunun üzerine "İstifa istemelerine gerek yok. İmza toplamak da onursuzluktur. Eğer işçiler Kadıköy'ün özelleştirilmesinin ve Kartal'ın sorunlarının çözülmemesinin sorumlusu olarak bizi görür ve istifamızı isterlerse 9'umuz da istifa etmekten kaçınmayız" diye konuştu. Tahsin Çetli, istifa dahil, bundan sonraki sürece ilişkin gelişmelerin bugün yapılacak temsilciler toplantısının sonucuna göre belirleneceğini açıkladı.
www.evrensel.net