08 Şubat 2000 03:00

2000 Dersimli emek kongresindeydi

Bazı ilçe ve köylerden kongreye katılmak isteyenlerin jandarma tarafından engellendiği EMEP Tunceli İl Kongresi 2000 emekçinin katılımıyla yapıldı.

Paylaş
2000 Dersimli emek kongresindeydi
EMEP Tunceli İl Örgütü 2. Olağan Kongresi'ni, Gündoğanlar Düğün Salonu'nda yaklaşık 2000 kişinin katılımıyla gerçekleştirdi. Kış koşulları nedeniyle kongreye katılamayan Dersim köylüleri kongreye mesaj gönderdi. EMEP GYK Üyesi Ender İmrek ve bir süre önce katledilen EMEP Pertek İlçe Yöneticisi Süleyman Ekrem'in ailesinin de katıldığı kongrede, OHAL'in kaldırılması istendi. Kürt sorununun AB'ye girmekle çözülemeyeceğine dikkat çekilen kongrede, tüm sorunların Kürt ve Türk emekçilerinin mücadelesiyle çözülebileceği vurgulandı.
Kongre öncesi birim örgütlerinde ve gençlik içerisinde sürekli ve disiplinli bir çalışma yürütülmesi kongreye Dersimlilerin yoğun ilgi göstermesinin temel nedeni olarak görülürken, kongreye yakın bir zamanda "AOBP ve YÖK kaldırılsın", "Süleyman'lar ölmez, OHAL kaldırılsın" ve belediye işçileri ile çalışanların sorunlarına ilişkin faaliyetlerin de katılımı yükselttiği vurgulandı.
Katılıma jandarma engeli
Pertek ve Hozat'tan kongreye gelmek isteyen konvoy, Pertek çıkışında jandarma tarafından engellendi. Kongrenin kitlesel olmasına rağmen kış koşulları nedeniyle ilçelere ve köylere ulaşımın kapanması nedeniyle buralarda bulunan emekçiler de kongreye katılamadı. Kongreye katılamayan emekçiler mesajlarıyla iyi dileklerini yolladılar.
'Süleyman Ekrem davasına sahip çıkalım'
Kongreye Jandarmanın açtığı ateş sonucu yaşamını yitiren Süleyman Ekrem'in babası, çocukları ve eşi de katıldı. Süleyman Ekrem'in eşi kürsüye ayakta alkışlanarak geldi ve "Eşim bir terörist değildi" dedikten sonra baygınlık geçirdi. Bunun üzerine kürsüye gelen Süleyman Ekrem'in kızı Nuray Ekrem, annesinin üzüntüden konuşamayacağını belirterek, konuşmasına bir şiirle devam etti. Süleyman Ekrem'in katledildiğini hatırlatan EMEP Pertek İlçe Başkanı Hüseyin Püskürten, herkesi Süleyman Ekrem davasına sahip çıkmaya çağırdı. EMEP Tunceli İl Başkanı Ali Taman, Süleyman Ekrem davasına da Metin Göktepe davasında olduğu gibi sahip çıkacaklarını belirterek, partinin gelişmesi hakkında bilgi verdi.
Gençlik sorunlarını anlattı
Emek Gençliği adına söz alan Gökhan Yılmaz, gençlerin emperyalistler tarafından sömürülmek ve yozlaştırılmak istendiğini söyleyerek, "Uyuşturucu ve bally gibi tuzakları rahatlıkla geri püskürteceğiz" dedi. Fali meçhul cinayetlerin sorumlularını saklayanların parasız, bilimsel, demokratik eğitim isteyen gençleri hapse attığını dile getiren Yılmaz, "Demokrasiyi ağızlarında sakız yapanlar, katiller yerine küçücük çocuklara ceza verdiler. İyi bir gelecek için gençlerin emeğin safında örgütlenmesi gerekir" diye konuştu.
Çözüm Kürt ve Türk emekçilerinde
EMEP GYK Üyesi Ender İmrek de Ekrem'in katledilmesi, Türkiye'nin AB üyeliği, AGİT Zirvesi, kontranın işlediği cinayetler ve Kürt sorununa değinerek "Kürt sorunu AB üyeliği ile çözülmez. Tüm sorunların çözümü Kürt ve Türk emekçilerinin mücadelesiyle çözülür" dedi. Son günlerde uygulanan elektirik kesintilerine dikkat çeken İmrek, "Elektiriği kesenlerin asıl amaçları Türkiye'yi nükleer santral cennetine çevirmek ve ihaleleri vermektir" diye konuştu. OHAL'in kaldırılması için Ankara'ya gitmenin çözüm getirmeyeceğinin altını çizen İmrek, Tarım Reformu'nun Sosyal Güvenlik Yasası'ndan farkı olmadığını anlattı.
Kongre sonunda türkü söyleyen 12 yaşındaki İlhan Solmaz, salonu ayağa kaldırırken "Faşizme ölüm halka hürriyet" sloganı atıldı. Kongrede oybirliği ile il başkanlığına Salih Gündoğan getirilirken, Deniz Taçyıldız, Abbas Tuğrul, Ali Taman, Yaşar Kaya, Fahrettin Ulaş ve İbrahim Kılıç yönetim kurulu üyeliğine seçildi.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Kürt yoksullarının kongresi

SONRAKİ HABER

AKP Selçuk Adayı, alacak verecek meselesinden silahlı saldırıya uğradı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa