08 Şubat 2000 03:00

NATO savaş suçu işledi

NATO tarafından Yugoslavya'ya karşı düzenlenen hava saldırısı sırasında 500 sivilin öldüğü açıklandı.

Paylaş
NATO savaş suçu işledi
İnsan Hakları Gözlem Örgütü, yaptığı kapsamlı çalışma sonucunda, geçtiğimiz yıl NATO tarafından Yugoslavya'ya karşı gerçekleştirilen bombardıman sırasında 90 farklı olay sonucunda 500 sivilin hayatını kaybettiğini açıkladı.
New York merkezli örgütün dün yayınladığı 79 sayfalık raporda, kayıpların daha önce NATO tarafından açıklananın çok üstünde ve yaklaşık 5000 dolayında olduğunu yazan Yugoslavya hükümet kayıtlarının da bir hayli altında olduğu belirtiliyor.
Askeri olmayan hedefler
Raporda aynı zamanda, 23 Mart'ta başlatılan ve haziranda sonlandırılan saldırı sırasında, NATO'nun, yasal olarak saldırılmaması gereken, askeri olmayan hedeflere saldırarak uluslararası insan hakları kurallarını çiğnediği de belirtiliyor. Savaş hukukuna aykırı şekilde bombalanmış bu hedefler arasında, Sırp Radyo ve Televizyonu'nun Belgrad'daki merkez binaları, Belgrad'da bulunan bir merkezi ısıtma tesisi ve askeri işlev görmeyen yedi adet köprü bulunuyor.
Raporda buna ek olarak, yine hukuka aykırı bir şekilde gerçekleştirilmiş olan ve yedisi ispatlanmış, beşi de muhtemel olan saldırılarda salkım bombalarının kullanılması nedeniyle ve konvoylara saldırılması sonucunda çok sayıda sivilin öldüğü açıklandı. Bu saldırılardan biri, bir göçmen konvoyunun askeri birlik sanılması sonucunda, 14 Nisan günü Djakovica ve Decani arasındaki yolda yapılan ve 73 sivilin katledilmesiyle sonuçlanan NATO saldırısıydı.
Raporda bugüne dek ilk kez; salkım bombalarının konuşlandırılması yasağının mayıs ayında NATO tarafından çiğnendiği de belirtildi. Rapora göre, salkım bombalarının katlettiği insan sayısı 150.
İnsan Hakları Gözlem sorumlusu Kenneth Roth, "NATO'nun sivilleri korumak için çabalaması gerekirken, sivil hayatını kabullenilemez riskler altına sokmaktan hiç çekinmediğini" söyledi.
ÖNCEKİ HABER

Avrupa ordusuna ABD'den tepki

SONRAKİ HABER

Bursa'da devrilen tırdaki zeytinyağı tenekeleri yola saçıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa