07 Şubat 2000 03:00

EGO'nun talan raporu

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek'in partizanca uygulamalarına tepki gösteren EGO çalışanları, uygulamaları rapor haline getirerek kamuoyuna açıkladılar.

Paylaş
EGO'nun talan raporu
Sultan Özer
Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı EGO Genel Müdürlüğü'nde yaşanan hukukdışı, keyfi, kasıtlı uygulamalar rapor haline getirilerek, kamuoyunun bilgisine sunuldu. Kurum çalışanları, raporda, sorumlular hakkında idari ve adli soruşturma yapılarak mağduriyetlerinin giderilmesini, iş barışının sağlanmasını istediler.
EGO'nun yıllardır talan edildiğine, kaynaklarının belirli çevrelerce hortumlandığına, borçların Hazine'ye ödettirilmesinin alışkanlık haline getirildiğine vurgu yapılan raporda, son dönemde saldırıların hız kazandığı, çalışanlara yönelik baskı ve sürgünlerin yaşandığı, zorla emekliliğin dayatıldığı dile getirildi. Yöneticilerin kendi yandaşlarına kaynak aktarmak, devletin ve belediyenin denetiminden kurtulmak için BUG-SAŞ'ın paravan olarak kullanıldığı dile getirilen raporda, "Çalışanlar yarınından endişeli, 'İşime ne zaman son verilecek' korkusu ile yaşıyor" denildi. Belediye Meclisi'nin EGO'nun 2000 yılı bütçesini onayladığı ve bütçede ikramiye, munzam ve elbise yardımının ödenme biçimi ve zamanı konusunda EGO encümenine yetki verildiği hatırlatılan raporda, encümenin bu yetkisini suiistimal ettiği belirtilerek, hakları için tepki gösteren EGO çalışanlarının da fişlenip haklarında mesnetsiz soruşturmalar açıldığı, işçi statüsünde çalışanların memur sayılıp 657 sayılı Devlet Memurları Yasası'na göre soruşturulduğu ifade edildi.
Büyükşehir'e gönderilenler
Bugüne kadar Büyükşehir Belediyesi'ndeki personelin EGO'da görevlendirildiği ve halen Büyükşehir Belediyesi kadrosundan 6 makine mühendisinin EGO'da görevli bulunduğunun hatırlatıldığı raporda, buna rağmen hiçbir gerekçeye dayanmadan, çoğunluğu mühendis 24 kişinin Büyükşehir Belediyesi'nin çeşitli birimlerine gönderildiği anlatıldı. Onlarca memurun, 3-4 kişinin yapabileceği iş için, "görülen lüzum üzerine" denilerek bölge müdürlüklerine sürgün edildiği vurgulanan raporda, şöyle denildi: "EGO kurum olarak yok edilmek istenmektedir. EGO'nun içi boşaltılarak, çökertilmek istenmekte, tüm hizmetler sözde ihale veya davetiye biçimiyle 'hizmet satın alma' anlayışı ile tahrip edilmektedir."
Sorumlular soruşturulsun
BUG-SAŞ'la yapılan şoför alım sözleşmesinde 1524 şoförün çalıştırılmasının bağıtlandığının kaydedildiği raporda, bu kadroyu yaratabilmek için zorla emekliliğin dayatıldığı, beklenen sayıya ulaşılamayınca telaşlanarak emekli olmayanların işine son verme yolunun seçildiği dile getirildi. Bunun için de İş ve İşçi Bulma Kurumu'na, 15 Şubat 2000 tarihinden itibaren 394 işçinin iş akitlerinin feshedileceğinin aktarıldığı raporda, iş barışının, kamu düzeninin bozulduğu, Ankara halkına verilen hizmetlerin sabote edildiği, çalışanların tehdit ve sürgünlerle onurlarının kırıldığı belirtildi.
"Ben yaptım oldu" mantığıyla hukukun göz ardı edildiğinin vurgulandığı raporda, sorumlular hakkında adli ve idari soruşturma açılması, çalışanların mağduriyetlerinin giderilmesi ve iş barışının sağlanması istendi.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

'Demokrasi Hareketi Girişimi'

SONRAKİ HABER

Brexit’te son durum: AB’den İngiltere’ye iki senaryo

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa